Для якомога більш раннього виявлення різноманітних патологій у дітей та їх своєчасної реабілітації з метою запобігання інвалідизації та важких розладів при Чернівецькому обласному Центрі медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи буде створено обласний катамнестичний кабінет. Над його створенням зараз працює спеціальна робоча група при Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації.
- У перекладі з грецької катамнес означає спостереження, - пояснює головний лікар Центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи Антон Казанський. – Отож, головною функцією новостворюваного кабінету буде спостереження за найменшими дітьми з груп ризику задля збереження їхнього здоров’я у майбутньому.
На сьогодні, на жаль, чимало діток народжуються недоношеними, з’являються на світ внаслідок проблемної вагітності, складних пологів. В цілому таких дітей є дуже багато, тож усі вони складуть групу ризику. Адже патологія (особливо неврологічна) у таких діток проявляється не одразу. Вона протікає приховано, а потім раптово дає про себе знати, гостро маніфестуючи. І тоді здавалося б цілком здорова дитина (надто – з точки зору батьків) ураз стає недужою.
Щоб цьому запобігти, дані про всіх новонароджених із груп ризику будуть надходити на сервер обласного катамнестичного кабінету з усіх пологових відділень районних лікарень та із пологових будинків Чернівців. Відтак діток будуть оглядати вузькі спеціалісти абсолютно всіх напрямків і відповідно до результатів обстежень їх скеровуватимуть на ранню профілактику, лікування та реабілітацію.
- Перший рік життя дитини недаремно називають "золотим", таких результатів у своєму розвитку людина більше не досягає. Тому перші рік-два життя такі важливі й з точки зору максимальної ефективності всіх реабілітаційних заходів. Якщо дитина вчасно потрапить до рук неврологів, професійних реабілатологів та інших спеціалістів, то навіть коли за наявності в неї суттєвої патології її не вдасться цілком вилікувати, все-таки зможемо значно знизити ступінь прояву цієї патології, - аргументує необхідність кабінету А. Казанський. – Адже сьогодні нерідко маємо випадки, коли дитину до трьох років жодного разу не оглядав окуліст, лор- та інші вузькі спеціалісти. І коли при якихось проблемах малюка починають обстежувати, раптом виявляється, що він, приміром, зовсім глухий. Дитина стає інвалідом, хоча у разі своєчасного раннього обстеження й реабілітації цього можливо могла б уникнути.
Раннім виявленням та попередженням патологій займуться в обласному катамнестичному кабінеті, який буде одним із перших в Україні. Наразі члени відповідної робочої групи займаються розробкою алгоритму обстежень дітей групи ризику, котрі будуть на обліку кабінету, вивчають досвід інших країн, займаються іншими організаційними питаннями.
Департамент охорони здоров’я ОДА
10-02-2016, 09:57
0
2 531