Гривня знову відновила своє падіння. За два дні курс "з’їхав" відразу на дві, подекуди на чорному ринку – майже на три гривні. Долар і євро в чернівецьких обмінниках ще 20 січня стрімко перетнув позначку у 27 гривень. Люди побігли до обмінників. Підсилили паніку повідомлення про те, що у Києві долар "підтягується" до 30, а євро укріпилося на цій позначці.
Про те, що курс долара доповзе до "тридцятки" фінансові аналітики говорили ще півроку тому. Причому пов’язували це не лише із спекуляціями та панікою, але й залежністю від поведінки рубля. Незважаючи на значне прагнення України відв’язатися від російської економіки, гривня продовжує залежати і від курсу рубля.
Ситуація – результат загальної нервозностіВсі аналітики коментують дію, бездіяльність чи навіть зацікавленість у цій ситуації Нацбанку. Цього разу головний банк наступного дня після першого стрибка вийшов на міжбанк з інтервенцією доларів. Це незначно укріпило гривню на біржі. І на 21 січня маємо незначну зупинку. Водночас, Нацбанк це міг би зробити раніше, щоби попередити різке знецінення гривні, бо за словами експертів, регулятор бачить картину валютного ринку наперед.
– Нацбанк моніторить ситуацію. Адже вони бачать повну картину валютного ринку за три дні: від подачі заявки до виконання з купівлі-продажу валюти, – каже Дмитро БОЯРЧУК, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна. – Роль Нацбанку – загладити гострі грані й почекати, доки гривнева ліквідність освоїться, просочиться в наше життя і заспокоїться. Тому я сказав би, що сьогоднішня ситуація на валютному ринку – результат загальної нервозності плюс вихлоп додаткової ліквідності. Якщо нічого екстраординарного не станеться, не буде обвалу експорту, думаю, тенденція поступово заспокоїться.
"Що станеться насправді – прогнозувати складно"Водночас старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр ЖОЛУДЬ називає низку економічних причин, які штовхають гривню вниз: зниження експорту, здешевлення сировинних товарів, у тому числі металів, підвищений попит на валюту тощо. Відтак девальваційні чинники для гривні певний час зберігатимуться. "Якщо найближчим часом будуть приходити якісь позитивні новини про очікуваний приплив валюти – чи то позитивне рішення МВФ, чи вихід українських товарів на нові ринки і, як наслідок, збільшення експортної виручки, або підвищення цін на нашу продукцію – падіння гривні може призупинитися. Більше того, національна валюта може навіть трохи зміцнитися. Але це лише перспектива, що станеться насправді – прогнозувати складно", – вважає експерт.
Чернівецькі валютники скептично дивляться на тимчасове укріплення гривні, цілком імовірно, що наша валюта продовжить падіння: "Рік тому говорили-лякали, що долар стрибне до 20 гривень. Та тоді він успішно перетнув позначку далеко за 30 гривень. Хіба хтось передбачав це? Тому цього разу гривня легко може перетнути 30 і "піти" вище, можливо й до 40. Звісно, якби наші люди менше панікували і "згори" керували професіонали, а не бариги, то ми би не мали таких плачевних історій з гривнею, як сьогодні".
Тим часом, долю гривні прогнозувати ніхто не береться.
Одні кажуть, що курс міцнітиме вже від п’ятниці, 22 січня. Інші вважають, що це лише невеличкий перепочинок і через кілька днів гривня далі знецінюватиметься.
Торгівці ж уже заговорили про подальше підвищення цін. Це не станеться, якщо курс найближчим часом стабілізується, а невелике нинішнє похитування не позначиться на цінах. Якщо ж гривня відновить падіння, то цінники однозначно переписуватимуть. Причому насамперед на товари першої необхідності, так званий набір щоденного раціону – їх люди все одно змушені будуть купувати. А от дорогі товари – одяг, взуття, техніка – поки що не дорожчатимуть. Вони і так недешеві й сьогодні дуже погано продаються.
Тому подальше зниження купівельної спроможності поки що стримуватиме ціни.
Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
22-01-2016, 14:59
0
2 889