У Чернівецькому музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської відбудеться прем'єра вистави "Юліан Цезаревич" за мотивами роману Ольги Кобилянської "Апостол черні".
У репертуар театру давно увійшла вистава "Земля" за однойменною повістю буковинської орлиці. Постановкою за "Апостолом черні" театральні митці продовжили досліджувати інтелектуальний скарб письменниці.
У радянські часи цей роман був заборонений як націоналістичний і не видавався.
Як зазначив на передпрем'єрній прес-конференції режисер-постановник Мирослав Гринишин, виставу назвали "Юліан Цезаревич", тому що це була перша назва твору. Пізніше авторка внесла корективи й роман отримав свою епохальну назву "Апостол черні".
– Ми не намагаємося виставу перевести на сучасні рейки: хочемо дотриматися основних канонів, ідей та мовних принципів Ольги Кобилянської, – наголошує Мирослав Гринишин. – Це неймовірно багата мова зі словами, які нині уже не побутують. А ось побутова декорація вирішується зовсім не побутово. У книзі присутній конфлікт між двома родинами – Альбінських та Цезаревичів. Саме цей конфлікт породив те, що стало сюжетною канвою у романі. Це подано і у виставі, адже коли за основу береться сильний конфлікт, це дає потужні резонанси для розвитку сюжету. Відтак, конфлікт перенесений на сцену з сюжетною лінією росту, виховання, встановлення, видозміни світогляду Юліана Цезаревича. Саме лінія цього героя виведена з роману, укрупнена і проведена через усю виставу. Показано не так соціальні зміни героя, як світоглядні. Взагалі, вистава стане зіткнення різних світоглядів.
– В "Апостолі черні" є багато закодованих тем. Чітко виписаний конфлікт між родинами, який переростає у конфлікт нації. Актуальність цього твору є позачасовою, – міркує режисер. – Це про те, яким є наш час: коли розривають країну на релігійному, географічному, соціальному, політичному тлі. Наприклад, читаєш про азартні ігри, за якими роздавалися цілі села і... Ти розумієш, що схоже відбувається з Україною сьогодні: у кулуарах ділять країну.
У виставі грає директор Чернівецького муздрамтеатру Юрій МАРЧАК. Він ділиться, що саме переосмислює через роль батька.
-Ця постановка великого твору Ольги Кобилянської у Чернівецькому муздрамтеатрі є другою спробою. Десять років тому "Апостол черні" був перенесений на сцену режисером з Донеччини Олександром Дзекуном, лауреатом Шевченківської премії. Однак вистава у його режисерській постановці успіху не мала, тому її існування швидко припинилося. Тепер же, запевняють постановники, на глядача очікують надзвичайно цікаві сюжетні лінії, закодовані теми, імпреза, балетний супровід, який підкреслюватиме часову детермінанту вистави, а також новітні висококласні технології.
Прем`єра вистави відбудеться 27 і 28 листопада.
У ролях – Юрій Марчак, Олексій Надкерничний, Григорій Руденко-Краєвський, Крістіна Збролюкова, народна артистка України Тамара Кільчицька та... майже увесь акторський склад театру! Художник – Андрій Романченко.
23-11-2015, 11:56
0
2 110