У Чернівцях вже багато років легально і цілком успішно працюють брехливі схеми фінансових (і не дуже) установ, які множаться в геометричній прогресії. Здається, про них знають усі, але у ці пастки вперто продовжують потрапляти земляки.
До редакції періодично звертаються постраждалі від фінансових афер. Днями зателефонувала схвильована жінка і сказала, що віддала завдатку 13,5 тисячі гривень за кредит, який так і не отримала. Чоловіки і жінки різного віку скаржаться, що обманом у них виманили дві, п’ять, десять тисяч гривень нібито за страхування майбутнього кредиту чи як перший внесок або за те, щоб людина була першою в списку позичальників - аргументів безліч.
За даними правоохоронців, які розслідують економічні злочини, щомісяця буковинці добровільно за казки віддають мільйони (!) гривень шахраям. Найгірше, що попадаються далеко незаможні люди, часто вони віддають мало не останнє. Юристи, пояснюють, що такі установи розраховують на неуважність клієнтів. На словах людям обіцяють одне, а в угодах йдеться про інше.
З практики розгляду цивільно-правових справ Буковини, останніми роками не було жодного позитивного рішення на користь постраждалих, кажуть правоохоронці. Власне, як і в Україні. Навіть тоді, коли провину шахрая повністю довели, його засудили й ув’язнили, втрачених коштів люди все одно не бачать.
Як же можна віддати тисячі лише за словесні обіцянки? - виникає тверезе запитання.
Коли заглиблюєшся у причини ("МБ" кілька разів висвітлював цю проблему), виявляється, що потерпають вразливі люди, які опинилися у скрутній життєвій ситуації. Психологи кажуть, саме тоді люди втрачають пильність, відчуття реальності і вірять тому, що хочуть почути.
Очевидно, що шахраювання на фінансовому ринку – достатньо прибуткова справа. Фірми з брехливими схемами ростуть як гриби після дощу. А допомагаємо їм багатіти ми з вами. Ті, хто за будь-яку ціну прагнуть позичити кошти. Бо сьогодні попит на цю послугу чималий.
Люди готові позичити у першого-ліпшого чималі суми під шалені (навіть значно більші банківських) відсотки. Чого лише варті коментарі на сайті molbuk.ua під публікацією "Народна забава – позич кошти у сусіда": відвідувачі залишають свої контакти в надії на дорогу позику.
Свідомо чи ні, але допомагають махінаторам й ... комерційні банки. Нині у Чернівцях на кожних стовпі, паркані, водостічній трубі пропонують кошти "швидко, легко, вигідно". Більшість з них розклеюють цілком легальні й офіційні, щоправда, невеличкі банки. Водночас, взяти таку позику не так легко, як обіцяють папірці. Банки все одно перевірять вашу платоспроможність, кредитну історію, захочуть від вас заставу, часто вимагають поручителя.
Тож люди, яким терміново потрібні кошти, шукають доступні пропозиції "без застави, поручителя, довідки про доходи", але як наслідок, залишаються і без кредиту і без своїх кровних.
До речі
Після ухвали Верховного Суду про позики без ліцензій від 2012 року з’явилося багато фірм, які називають себе кредитними спілками, але за документами не є такими. Саме вони шахраюють. Про це попереджає президент Асоціації кредитних спілок Вікторія ВОЛКОВСЬКА.
23-05-2013, 15:55
0
3 005