Маланка – це не кітч, це буковинський концептуалізм

блоги / Блог Андрія Тужикова
4 003
0
Маланка – це не кітч, це буковинський концептуалізм

Коли Володимир Великий похрестив Русь, насильно загнавши люд до Дніпра, ще триста років потому, у селах, як найконсервативніших спільнотах, знаходили язичницьку символіку. Минуло багато часу, доки традицію "перевинайшли", однак деяким обрядам пощастило, і вони, значно трансформувавшись, дожили й до наших часів.

Мова йде про Маланка-переберію. Ті, кому доводилося бути у Красноїльську або Вашківцях, бачили переберію максимально наближеною до традиційної її форми. Хоча дивний мікс християнства та язичництва іноді викликає когнітивний дисонанс, поробити з цим нічого не можна. Але що в цей час відбувається у місті?

Останні роки фестиваль адаптувався й до міського середовища, а минулого року у ньому взяло участь 49 команд, в тому числі й Румунії та Молдови. Подейкують, що навіть японці приїздять на Західну Україну, спеціально аби глянути на Маланку. Деякі городяни жаліються на свято, мовляв надто багато бурлеску та шуму: діти лякаються, затори, сміття, п’яні маланкарі, тому фестиваль потрібно вигнати з міста. Інші навпаки тішаться театралізованими шоу, які протягом року готують команди.

Маланка – це не кітч, це буковинський концептуалізм


Маланкарі розказують, що власнокошт збирають та конструюють рухомі механізми та каркаси для драконів, кораблів та величезних псів (цьогоріч величезний пес Скубі-Ду, виготовлення якого ймовірно пов’язане з роком жовтого земляного пса, теж візьме участь у Маланці).

Попри все, те, що відбувається у місті, традиційною Маланкою-переберією це дійство назвати важко – порушено багато канонів. Побачити тут можна і Путіна, і Трампа, і Тимошенко, і піратів, і троянського коня, і стриптизерш. До класичного сценарію маланкування це жодного стосунку не має. Але чому буковинці так "хайпують" на Маланці саме у такій неканонічній формі? Чому саме такий бурлескний, майже кітчевий, формат збирає тисячі глядачів, десятки репортажів та сотні лайків? Тут ми підходимо до найцікавішого: постмодерн, деконструкція, антропологія.

Не будемо заглиблюватися в теорію, іноді навіть мені, людині яка розуміє квантову механіку, роботи Бодріяра видаються складнішими за триповерхові формули. Агресивна глобалізація крокує світом, навіть деякі африканські племена роблять стріми своїх обрядів у YouTubе. Але коли культурний спадок Західної цивілізації, масова культура та герметичні традиції зустрічаються, то виникає щось на зразок того, що ми маємо змогу бачити кожен січень на вулицях міста. Для порівняння, коли у Великому адронному колайдері стикаються якісь елементарні частинки, то народжуються інші, відмінні від попередніх. Щось схоже відбувається й тут.

Маланка – це не кітч, це буковинський концептуалізм


Ви, скоріш за все, чули про колективне підсвідоме. Так ось, підсвідоме городян, прагне якогось переосмислення та інтерпретації подій, які відбуваються у світі та країні. Сучасне мистецтво, з його contemporary art, тоннами пояснювальних записок до незастеленого ліжка у центрі виставкової зали, полотен, написаних блювотиною, не може дати цього переосмислення пересічному українцю. Тому підсвідомо, те, що роблять маланкарі, вбудовуючи до традиції нові елементи, які вони отримали з facebook та кінотеатрів – це свого роду грандіозний перформенс, не гірший за те, що робить Марина Абрамович, а у своїй щирості та непідробності – навіть цікавіший.

Ці всі дракони, центуріони та єгиптяни – це спроба створити дискурс, при чому не десь у напівпорожніх галереях, а у міському середовищі. І все це з метою, може й несвідомою, проговорити свою роль у контексті світової історії. Адже саме симулякри за Бодріяром, у вигляді хмільних хлопців у масках Трампа та Путіна, демонструють наше ставлення до сучасності: бурлеск, веселощі під час чуми та криза ідентичності.

Маланка – це не кітч, це буковинський концептуалізм


Можна багато говорити про інфраструктуру й логістику фестивалю, про недоліки та ризики, про цензуру та традиції, однак Маланка – це явище, яке потрібно не лише відвідувати, фотографувати та фільмувати, а й вивчати через призму культурології. Не шароварної, яка консервує, а сучасної – яка препарує та докопується до першопричин.

Мені дивно, що деякі чернівецькі хіпстери та арт-куратори соромляться Маланки, обираючи натомість арт-хаусне кіно з торренту. Маланка – це ризома за Дельозом, "тут і зараз", арт-терапія від серйозності глобалізації. Це буковинський концептуалізм, який тягне ідеї та матеріали з Калинки, Ратуші, контрабанди на КПП Порубне та Інтернету.

Андрій Тужиков

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

21:23
Минулого року Україна виготовила 2,2 млн FPV-дронів, цього року виробимо більше - Зеленський
20:45
Замінять каву: 5 напоїв, що швидко наповнять енергією
20:22
Україна втратила 3,5 мільйони робочих місць з 2022 року
20:05
Україна та США більше не розглядають створення фонду на $500 мільярдів - Зеленський
19:44
Атака російського дрона на ЧАЕС: рятувальники виявили нові осередки тління
19:23
6 найкорисніших видів соків, які варто обирати в магазині
19:05
«Треба нагадувати про війну»: у Чернівцях відбувся автопробіг на підтримку військовополонених та безвісти зниклих - фото та відео
18:45
Українські дрони успішно вражають росіян, а балістика готується до цього – Зеленський
18:25
Готується швидко! Названо десерт, який їдять довгожителі світу
17:59
У місті на Буковині планують облаштувати алею Слави
17:39
Епідемія ГРВІ та грипу на Буковині: за тиждень кількість хворих дітей значно зросла
17:20
Зеленський сказав, за яких умов готовий залишити пост президента
17:01
"У пам'яті її світлий образ назавжди": завтра на Буковині попрощаються із відомою медикинею
16:42
Умєров оголосив про реформу ВЛК: що зміниться для військовозобов'язаних
16:20
"Люди плакали від щастя": ще одна громада на Буковині підтримала перехід до ПЦУ - відео
16:00
«Маємо гуртуватися, інакше втратимо країну»: ситуація на фронтах критична, кажуть бійці із Буковини
ексклюзив
15:39
На Буковині з-під землі вже пробилися підсніжники, але через мороз "завмерли"
15:20
Ще одна громада села на Буковині проголосувала за перехід до ПЦУ - відео
15:00
Вночі ще мінуси, зате вдень тепло: погода на Буковині наступного тижня
14:40
Чому у Чернівцях немає паркомісць для учасників бойових дій?
14:20
Науковець із Чернівців розповів, як стрімкі перепади температур впливають на тварин
13:59
Герої Буковини: загинув старший сержант Володимир Максимов
13:40
Дзюдоїст із Буковини виборов медаль масштабного чемпіонату України
13:20
Повернувся із Бельгії, щоби захищати Україну: пам'яті воїна із Буковини Павла Унгуряна
13:00
Фінансовий гороскоп на тиждень: на кого чекає прибуток 24 лютого – 2 березня
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм