Цьогоріч найтолерантніше та наймультикультурніше місто від Ла Маншу до Уралу планує протягом свого храму "зануриться у Середньовіччя".
Зрозуміти автора концепції святкування важко: можливо автор надихнувся сьомим сезоном "Гри Престолів", а може хотів транслювати городянам важливий меседж про те, що неможливо пірнути у те, звідки ми й досі не випірнули. Мовляв, подивіться, що коїться у місті – справжня війна Троянд, як у Середньовічній Англії (якою, до речі, надихався Джордж Мартін, творець "Пісні Льоду та полум’я" ).
Мова йде про криваву громадянську війну між Йорками та Ланкастерами, двома родинами\політичними кланами, які вплутали у свою політичну боротьбу безліч народу. Тоді загинула чверть населення, а Англія втратила позиції у колонізаторських змаганнях. Нічого не нагадує?
Подібне політичне дербі триває й у "місті над Прутом". Тому ідея тематичної міської вечірки має сенс, бо ж Англія висновки зробила ще п’ять сторіч тому, може й до нас дійде, що можна вчитися на чужих помилках.
А поки все по канонам Середніх віків. Оскільки лицарські турніри - занадто небезпечна та, не зовсім, законна розвага, то подібні баталії перейшли у фейсбук. Як колись люди сходились на площі міст подивитися який лицар має краще обладунки, краще володіє мечем та щитом, наскільки вправно їздить верхи, та й просто отримати насолоду від кривавого видовища, так і зараз можемо відкрити стрічку фейсбуку та подивитися на жовчні та дотепні коментарі, особисті образи та пусті погрози, де, немов шпагою, наша політична еліта, намагається вколоти опонента, та лиш дискредитує себе у вмінні володіти словом та етикетом. А городяни в цей час лайкають, коментують, репостять, оновлюють сторінку у передчутті словесної м’ясорубки, яка іноді доходить до рівня російських реп-батлів (а всі ми знаємо, що концепція "руССкого міра" та його культура - це ментальний палеоліт і цивілізаційне непорозуміння).
Кажуть, що у часи Середньовіччя філософія (матір всіх наук) була наймичкою релігії. Тоді студенти НПУ імені Драгоманова застрягли у Середніх віках, бо їх змусили замість пар піти на молебень до Володимирського собору, а я згадав як в ЧНУ імені Федьковича декан заборонив флешмоб у стінах факультету, бо піст; або "християнську" риторику деяких посадовців, які взяли участь у цькуванні ЛГБТ-спільноти. В той час як Ілон Маск створює нейроінтерфейс мозок-комп’ютер, Тім Кук презентує технологію FaceID у iPhone X, у нас кілька політичних сил цькують дівчат-організаторок показу кінострічки про ЛГБТ і запрошують священнослужителя на прес-конференцію у якості opinion leader.
Попри все, нам трохи пощастило: у нас влада не передається за ознакою крові, ніхто не може експропріювати вашу автівку на литовських номерах, єретиків на багаттях у центрі міста не спалюють (хоча Пієта на Центральній площі стоїть), політичні інститути, придумані Західною цивілізацією, починають діяти, а це надихає.
Тому після святкової мегаяєчні на площі Пресвятої Марії починаємо лупати сю скалу, щоб вже наступного храму у Чернівцях урочисто перерізали стрічку Hyperloop “Chernivtsi – Suceava”.
Андрій ТужиковЧитайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
4-10-2017, 10:14
0
3 334