RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » блоги » блог Ярослава Волощука » Навіщо Чернівцям маркери російської імперії? Блог Ярослава Волощука

Чернівці дуже дивне та особливе місто. Ми одні із останніх в західній Україні почали демонтувати символи радянської імперії.
Довгою була епопея із демонтажем танка поблизу залізничного вокзалу.

Ще довшою була історія із визволенням міста від "Визволителя" на Соборній площі. Лише на днях почали перенесення із парку відпочинку начебто могил радянських офіцерів. В той час, коли такі російськомовні міста, як Одеса та Полтава позбулися монументів, відповідно Катерині ІІ - й та Петру І – му, в Чернівцях і досі прагнуть поставити символічний знак на честь карбування імперським генералом Румянцевим-Задунайським у кінці 18 -го століття підозрілих монет, що поміж нумізматів носять назву садогурська монета.



Авантюрна ідея російського генерала полягала у тому аби не возити із монетного двору у Санкт - Петербурзі монети для оплати служивим імперської армії а із трофейних турецьких гармат налагодити їх карбування тут на місці ( на території між селами Рогозна та Жучка ). То виглядає так, ніби у наш час на пункті прийому металолому місцеві Кулібіни вирішили і собі випускати монети аби розраховуватись ними із тими людьми, що приносять і здають їм отой металолом. Не дивно, що за короткий час - трохи більше року, місцеві селяни почали відмовлятись продавати свою продукцію за фальшиві гроші. Реалізатором цієї "геніальної" ідеї був також відомий у Східній Європі авантюрист – Петро Миколай Гартенберг фон Садагурський. За окремими даними був засуджений у кількох курфюрствах Німеччини до смертної кари за карбування монет, у які недодавали крихту срібла від необхідного номіналу. Сучасними юридичними термінами був фальшифомонетником. Така діяльність у всі історичні періоди не схвалювалась ні державними установами, ні представниками торгівлі чи ремісництва, бо підривала собою основи чесної економіки. Чому нашим окремим краєзнавцям та депутатам така діяльність прийшлася до душі, важко сказати. Щастя, що у нас в місті не було ні Аль-Капоте (очільника італійської мафії у США ) чи Пабло Ескобара – голови колумбійської наркомафії, бо можливо і їм місцеві "ентузіасти" захотіли б поставити монументи.

Передісторія задуму зі садогурською монетою сягає далеких 90 – х років минулого століття, коли до Садгори прибув громадянин Росії В.С., що почав активно пропагувати та ходити по владних та банківських кабінетах із ідеєю поставити пам’ятник вже згаданій монеті. Та, якщо двадцять років тому прагнення маркувати наші землі, як територію російської імперії, ще не викликало такого спротиву, то у наші дні це тягне на державну зраду. Важко сказати, що то було – чи просто нерозуміння, чи далекоглядна стратегія ФСБ по просуванню "руского міра"? Та продовжувати ці наміри у наш час просто обурливо.

Садгора мала і має кому ставити пам’ятники, бо вона дала нашій історії багато славетних імен. У наші дні також багато садгірчан віддали своє життя у борні із московитськими агресорами. Тож просто зневагою до їх пам’яті буде намагання осквернювати патріотичну околицю Чернівців маркерами російської імперії. Ніколи не пізно виправляти помилки не вельми історично грамотних політиків. Тож на сумлінні теперішніх депутатів лежить відповідальність за відстоювання доброї честі нашого міста від помилкових рішень своїх попередників.

Садгірська спільнота звернулася зі зверненням до міського голови та має велику надію на те, що до її думки прислухаються і пам’ятний знак садогурській монеті приберуть.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
20-09-2023, 10:53
Коментарів 0 Переглядів 1 831

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
Блоги
блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
27 жовтня відзначають День української писемності та мови

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Почали з того, що окремо збирали органічне сміття і все інше.
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.