До поминальної неділі на Буковині готуються заздалегідь: купують калачі, цукерки. На могилах розкладають чимало їжі.
На цвинтарі на вулиці Зеленій минулої неділі одні з відвідувачів бетонну плиту могили ретельно застелили рожевою скатеркою. Виклали яйця, м’ясо. Жінка припрошувала присутніх взяти "за поману". Один із чоловіків відмовляється. Аргумент "вагомий": "Я за кермом, а без ста грамів не поминаю". Стоїть ще кілька хвилин біля могили і йде.
– У нашому селі в Хотинському районі померлих родичів поминають у суботу після Великодня, – розповідає пані Світлана. – На цвинтарі потрібно роздати поману за всіх померлих родичів. І це має бути не просто калач і свічка. А тарілка або чашка, рушник, калач, цукерки, свічка. Я віддаю поману, і, за традицією, мені ці самі люди повинні дати свою поману. У мене у селі 12 померлих родичів. За всіх роздала поману і теж отримала 12 калачів, солодощі. Тепер не знаю, що з цим вдома робити. На поману витратила майже тисячу гривень. Могла щось потрібне купити. У селі цієї традиції дотримуються і ніхто не наважується відмовитися.
Анжела Ніколаєва, директор історико-культурного заповідника "Кладовища на вулиці Зеленій", каже, що бачила, як після поминальних днів дехто спав на лавочках на цвинтарі:
– Після таких днів на кладовищі залишається багато розкиданого сміття. Вважаю, що біля могили потрібно прибрати, помолитися, покласти свічку. А все інше робити за столом. На жаль, у нас поки що трапеза переважає молитву.
Думка священика
Справжня помана – помолитися за душу померлогоОлег ПОЛЯНКО,
настоятель храму Рівноапостольної княгині Ольги УПЦ КП:
Для поминання обов’язково замовити службу за упокій у церкві, потім покликати священика на могилу родича. Коли священик каже молитву біля могили, у пам’ять про душу піднімають хлібчик зі свічечкою. Для того, щоб пом’янути рідну чи близьку людину, більше нічого й не треба.
Традиція накривати стіл зі стравами біля могил з’явилася в давні голодні часи, коли ділитися їжею було духовною справою. Тому давати їжу за поману треба тим, хто цього справді потребує. Розпивати спиртне на кладовищі під час поминальних днів неприпустимо. Це неправильно і не є поминанням.
Справжня помана – це зробити порядок на могилі, пригостити бідного і помолитися за душу померлого".
17-05-2013, 12:10
0
12 732