RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Україна має своїх лицарів і мушкетерів, але імен їхніх переважно не знаємо, бо не маємо свого Дюма. Тим не менше справді шляхетних постатей у нашій історії не бракувало. Нагадаю про одну яскраву особистість, ім’я якої добре відоме, натомість людські якості — не надто. Маю на увазі гетьмана Івана Виговського — непересічного командира і організатора, який створив штаб (тобто мозковий центр) війська Богдана Хмельницького, розвідку і контррозвідку, а фактично і уряд.

Не буду оцінювати його як історичного і військового діяча. Але хочу навести кілька фактів, які свідчать про те, що Виговський був шляхетною людиною не лише за званням, а й за своїми моральними якостями.

Перший — його поведінка у битві під Жовтими Водами. Нагадаю, це була перша битва Визвольної війни 1648-54 років. Тоді зустрілися два формування — нечислене, але професійне, польське військо та натовп повсталих сяк-так озброєних українців, який значно переважав поляків за кількістю, але військом ще не став. Долю битви вирішили українці у складі польського загону, які перейшли на бік повсталих. На полі бою був і православний шляхтич за походженням і віросповіданням та польський офіцер за званням Іван Виговський. До останнього (для нього битва завершилася полоном) він залишався з поляками і воював проти українців. На бік повсталих на полі бою він не перейшов тому, що присягнув на вірність польському королю і як людина честі та слова не міг присягу і честь порушити.

Далі Виговський потрапив у полон до татар, його викупив особисто Богдан Хмельницький. За лицарським кодексом того часу це означало звільнення від присяги польському королю і Виговський став служити Хмельницькому.

Другий приклад — гетьманство. Як гетьман Виговський найбільше відомий Конотопською битвою, де очолював об’єднане військо, що вщент розбило росіян і полонило їхнього воєводу. А також Гадяцьким договором. Виговський залишався своєрідним "євроінтегратором". Він не бачив перспективного майбутнього в "євроазійському" союзі з Росією, а тому ініціював та підписав Гадяцький договір — про повернення України до Польщі та створення федеративної Речі Посполитої з рівноправними Польщею, Литвою і Україною. Більшість українців цього не зрозуміли — надто свіжими залишалися спогади про релігійний та національний гніт з боку корони і Виговському влаштували "майдан". Спалахнуло потужне повстання. Виговський усвідомив масштаби протистояння та, щоб уникнути кровопролиття і громадянської війни, добровільно склав гетьманську булаву.

Певні асоціації з нинішнім часом виникають, але для добровільного зречення влади треба мати не лише мужність, а й честь. А вона або є, або її немає і це не залежить від посади чи розмірів пожертв на монастирі.

Певні кодекси норм поведінки існували не лише у лицарсько-мушкетерські часи. Так у СРСР серед криміналітету склався свій неписаний кодекс — так звані "понятія". Ними керувалися ті, хто з різних причин не дотримувався законів держави.
Цікаво, що деякі з цих понятій є цілком прийнятними нормами. Так кільком чоловікам бити жінку, як це вчинили з Тетяною Чорновіл, - не "по понятіям". Писати донос в прокуратуру, як депутати Чернівецької міської ради на студентів, - теж не "по понятіям".

Спіпраця криміналітету і правоохоронців — не "по понятіям", як і участь "авторитетних" злодіїв у політиці.

Сумно, коли усвідомлюєш, що нині правлять та керують ті, хто не знає нічого не лише про честь, а й навіть про "понятія".
Редактор: Igor
28-12-2013, 15:32
Коментарів 0 Переглядів 3 015

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
Блоги
блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
27 жовтня відзначають День української писемності та мови

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Почали з того, що окремо збирали органічне сміття і все інше.
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.