Багато років я мешкала в дев’ятиповерховій панельці, де було централізоване опалення. А торік придбала квартиру в цегляній п’ятиповерхівці з індивідуальним опаленням.
Тому можу порівняти, що краще та вигідніше.
Централізований постачальник тепла у панельці не завжди вмикав опалення вчасно, тож доводилося мерзнути. Інколи температура повітря надворі опускалася до нуля або мінусових позначок, у квартирі було до 10-12 градусів тепла. Доводилося натягувати на себе теплі речі, куртку. Особливо важко було тим, у кого малі діти, та літнім людям. Я жила на восьмому поверсі, тож узимку було досить тепло. Зате мешканці нижніх поверхів постійно скаржилися, що в них дуже холодно.
Бувало й таке, що на вулиці температура підвищувалася до 17-18 градусів, а до батарей неможливо було доторкнутися – такі гарячі, доводилося навіть відчиняти вікна.
За опалення трикімнатної квартири платила щомісяця понад дві тисячі гривень. Окремо сплачувала за газ на побутові потреби та підігрівання води.
Зараз у мене індивідуальне опалення, що дуже зручно. Усі мешканці п’ятиповерхівки перейшли на нього. Я не залежна від постачальника, не прив’язана до початку чи завершення опалювального сезону, як було раніше. Можу вмикати тепло, коли треба, встановлювати комфортну температуру в помешканні, контролювати витрати. Плачу загалом за використані кубометри газу, куди входить не тільки опалення, а й приготування їжі, та цілодобову гарячу воду. Торік за листопад заплатила 828 гривень, за грудень і січень – по 1650, за лютий – 1300. До речі, трикімнатна квартира за площею майже така ж, як у панельці.
Відмовитися від централізованого опалення дозволяє закон про житлово-комунальні послуги. Відключення споживачів здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку. Та, щоби перейти на індивідуальне опалення, слід вкласти чималі кошти. Але вони окупляться вже за кілька років, а потім можна буде заощаджувати. Нормальний газовий котел коштує 15-35 тисяч гривень. Бажано замінити у квартирі радіатори, труби й терморегулятори, встановити лічильник. Плюс вартість проєктування і монтажних робіт.
– Зважаючи на зношеність обладнання й тепломереж, значний рівень неплатежів споживачів, не всі підприємства теплокомуненерго можуть якісно надавати послуги з опалення. У таких випадках як альтернативу можна розглядати перехід на індивідуальне газове або електричне опалення, – вважає експерт з енергоефективності Антон КОВАЛИШИН. – Як варіант, перехід на дахові чи прибудинкові газові котельні або твердопаливні, що працюють на біопаливі та вугіллі. Для опалення багатоповерхівок можна застосовувати й теплові насоси, які давно популярні у світі. У пригоді можуть стати й сонячні колектори, які використовуються у поєднанні з основним опаленням.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
23-11-2023, 13:37
0
4 293