Завжди неприємно вражає, як безбожно нищать усе в місті. Важко, а то й неможливо зрозуміти тих, хто це чинить. Вандалізм – протиправне, безглузде знищення або пошкодження матеріальних та культурних цінностей, таке визначення цього поняття дають тлумачні словники.
На жаль, у нашому житті це безглуздя присутнє майже щодня.
Недавно на території школи № 28 відкрили сучасний майданчик із штучним покриттям для міні-футболу за півтора мільйона гривень. Ото була радість для дітей мікрорайону Гравітон! Хоча приходили сюди грати і дорослі мешканці. Зараз же колишній красивий майданчик майже зовсім зруйнували. Забруднене штучне покриття, погнута сітка, вирізані цілі секції.
– Це не люди таке зробили, а справжні вандали, – обурюється літній чоловік. – Бо людина, яка цінує чужу працю, не нищитиме нічого. Цей майданчик зробили для нас усіх, вклали великі гроші. Мій внук приходив сюди грати у футбол. А тепер неможливо дивитися, хочеться плакати. Вдень не могли таке зробити, бо тут завжди є багато людей. Напевно, приходили вночі, різали та вивозили машиною. Думаю собі: навіщо створювати щось нове, будувати, встановлювати, якщо знайдуться ті, хто зруйнує все це. Треба у школі вчити не тільки читати та писати, а й шанувати та зберігати те, що роблять інші. А ще цьому повинні навчати в сім’ї.
У школі № 28 заклали прекрасний дендропарк, де ростуть рідкісні дерева та декоративні кущі. На клумбах з ранньої весни до пізньої осені цвіли квіти: нарциси, тюльпани, іриси, ромашки, півонії, троянди… "Коли у 1990-му на Гравітоні відкрили школу, то навколо будівлі нічого не росло, – розповіла учителька біології Серафима Жарікова. – І ми всім колективом взялися озеленювати територію. Згодом з’явилася ідея обладнати дендропарк. Щороку садили нові дерева, кущі, квіти".
Нині на колись пишних клумбах не вистачає половини квітів. "Їх викопали мешканці Гравітону, щоби посадити біля своїх будинків. Чужі не прийшли сюди, – вважає місцева мешканка пані Людмила. – Навіть не зважили на те, що у цій школі навчаються їхні діти. І для них треба було зберегти цю красу, а не красти її".
Віктор Скупов, який доглядає за сквером біля багатоповерхівки на Гравітоні, скаржиться, що часто ламають дерева та кущі. "Днями висадив на клумбі кущики сирійської троянди, – розповів чоловік. – Дивлюся, хлопчик заліз туди і топче ногами саджанці, а мама стоїть неподалік і спостерігає. Ні, аби сказати, що цього не можна робити. Коли ця дитина виросте, то теж буде все нищити. Місто – це наша спільна домівка, за яку повинні відповідати ми всі, а не окремі люди. Тоді буде чисто і гарно, як цього бажаємо".
Стаття 194 Кримінального кодексу України передбачає покарання за вандалізм: штраф до 1700 гривень або громадські роботи на строк від ста п'ятдесяти до трьохсот годин, або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Хоча карають порушників вкрай рідко…
3-09-2021, 16:34
0
2 452