Якщо прогулятися спальними районами Чернівців, то складається враження, що потрапив на занедбаний хутір. Мешканці деяких багатоповерхівок облаштували городи на прибудинковій території. Клаптики землі загородили колючим дротом, дошками, гіллям, палками, бильцями від старих ліжок. Садять петрушку, цибулю, часник, квасолю, навіть картоплю.
– Дивіться, що ці люди поробили, – обурюється Дмитро Васильович, показуючи городи біля кооперативної дев’ятиповерхівки на Гравітоні. – Це якась дикість! Якось до нас приїжджали родичі зі Львова, то дивувалися з побаченого. Навіть сфотографували огорожу з колючого дроту, сказали, що покажуть знайомим. Мені було так соромно. Якщо люди не усвідомлюють, що чинять неправильно, то треба силоміць знести ці дроти і паркани. Натомість облаштувати тут зону відпочинку: посадити квіти, посіяти траву, встановити лавиці. Буде добре і для дітей, і для літніх людей.
– На мене ці городи справляють гнітюче враження, – каже 20-річна Настя. – Прибудинкові території належать усім мешканцям, тут можна садити лише квіти, дерева, кущі. А дехто чомусь думає, якщо ця земельна ділянка знаходиться під його вікнами, то вона належить йому. Наша сусідка теж захопила клаптик, загородила його дротом. Якось хлопчики зірвали абрикоси з нібито її дерева, хоча його посадили вже давно. Вона накинулася на них, почала сваритися.
– Такий безлад можна побачити лише у нас, – переконана мешканка вулиці Героїв Майдану Раїса Миколаївна. – Ми з чоловіком декілька років жили в Німеччині, в містечку Вюнсдорф. Німці передусім дбають про порядок біля своїх будинків. Там дуже багато квітів, майже стерильна чистота. Навіть траву розчісують великим пластмасовим гребінцем. Треба розвивати культуру і в наших людей, виховувати їх.
– А моя бабуся садить під вікнами нашої квартири квіти, які цвітуть від весни до осені, – хвалиться шестикласниця Софійка. – Є підсніжники, нарциси, тюльпани, ромашки, півонії, лілії, айстри, чорнобривці, хризантеми. Ми посадили кущі форзиції та барбарису, які гарно цвітуть.
Комунальники скаржаться, що вони вже багато років воюють із самовільними городами біля багатоповерхових будинків. Дехто з мешканців дослухався і зніс загородження, а дехто продовжує садити городину. Хоча, згідно з законом, самовільне захоплення земельної ділянки комунальної власності вважається правопорушенням. За городи біля багатоповерхівок передбачено штрафи: для фізичних осіб – 340-1360 гривень, для юридичних – 850-1700.
Працівники санепідемстанції не радять вирощувати овочі та зелень біля міських багатоповерхівок, бо це шкідливо. Там земля забруднена важкими металами від транспорту, бродять безпритульні тварини. Тому краще посадити квіти і милуватися ними…
22-04-2021, 16:01
0
2 925