RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


27 жовтня відзначають День української писемності та мови. Традиційно до свята напередодні відбулося чимало заходів у навчальних закладах, стартували мовні конкурси, читання, конференції.

Стало класикою двічі на рік, у День писемності і День рідної мови, який ми відзначаємо в лютому, говорити про важливість вивчення і, як не дивно, популяризації української мови. Так, нам і досі треба популяризувати її у своїй країні. Хоча ще два роки тому я наївно думала, що все зміниться...

Упродовж 25 років саме в День української писемності та мови всіх охочих запрошують писати Радіодиктант національної єдності. Цю традицію започаткували як акцію єднання українців у всьому світі. А ще - як вияв усвідомлення важливості плекання рідного слова, про яке писали письменники; як потребу оборони української мови, на якій наголошували мовознавці й громадські діячі і в часи Розстріляного відродження, і в шістдесяті роки, і в пострадянські дні, і навіть уже в період незалежності України.

Писати диктант національної єдності - то й моя незмінна традиція. Мені доводилося робити це і в ошатній залі з великою кількістю однодумців, і в аудиторії зі студентами, і наодинці вдома, і в машині подруги, коли їхали в справах і не встигли повернутися до Чернівців, і в укритті... Наш ворог намагається роз'єднати нас навіть у такій справі, то ж це привід, щоб об'єднатися ще більше.

Однак завжди диктант - це особлива для мене подія, коли спостерігаєш, як у спільному бажанні продемонструвати єдність гуртуються українські громади. Уже три роки поспіль стискається серце, коли дивлюся в ефірних включеннях, як ладнаються писати його в окопах на лінії фронту наші захисники. А ще диктант - то моє філологічне гартування, коли хочеться вкотре перевірити себе на слух, знання й інтуїцію, бо ж тексти диктантів авторські.

За весь час, коли пишу диктант, чула різні думки про цей флешмоб: "показуха", "вияв шароварщини", "акція привернення уваги до мовної проблеми", "подія, на яку чекаю щороку"... Скільки людей, стільки думок. Проте традиція живе: українці пишуть диктант, потім обговорюють текст, дискутують про його актуальність, авторські знаки й закидають камінцями в соцмережах того, хто погано диктував. Раніше, коли диктант начитували педагоги, такого приводу не було. Останнім же часом це роблять митці, тож є про що поговорити. І цей вир закручує, тримає в полі уваги деякий час, активізує думати, аналізувати, бігти до словників, обговорювати доречність чи недоречність розділового знака...Словом, мовою живуть, і я вважаю, що це прекрасно!

Спеціально я не готуюся до написання диктанту, не намагаюся нагадати якісь правила, тому що вчу мову й мови все своє свідоме життя.
Я люблю українську мову з її численними винятками, суперечностями в правилах і новинками в правописі. Люблю свою мову, бо вона дає мені змогу жити - говорити, заробляти, дивувати, творити...

Любіть і ви, бо мова, як і Україна, у нас одна!

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Юлія Пацаранюк
12-11-2024, 10:55
Коментарів 0 Переглядів 5 066

Блоги
Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році

блог Миколи Кобилюка
У світі поки що не придумали іншого способу подолати хворобу Covid-19, як вакцинуватися

Блог Юлії Пацаранюк
Добігає кінця 2024 рік. Когось він потішив, інших засмутив, але більшість із нас він тримав у напрузі, випробовував на стійкість, давав приводи ставати сильнішими.

Блог Юлії Леськової
Не дарма наш народ придумав: "Гни дерево, поки молоде, вчи дітей, поки малі"

блог Марини Корпан
Просять допомоги, попри лютий мороз

блог Валерії Чорней
Колись люди навіть билися шляхетно

блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році

блог Катерини Ганц
Про нові "модні" тенденції нічних клубів

блог Ліни Нагірняк / Фото
Те, на чому спекулюють у нас, у Тернополі - успішно працює

блог Лесі Токарюк
До мене звернувся знайомий військовий хірург із Чернівців, який перебуває у зоні АТО

блог Ярослава Волощука
Прийдешній рік ознаменувався історичною подією для нашої держави – у ніч із 31-го грудня на 1-е січня призупинено прокачку російського (сибірського) газу по газотранспортній системі України до Європи.

блог Оксани Драчковської
Треба підтримувати одне одного, а не дерти сім шкур з ближнього

блог Юлії Боднарюк
Не заважайте тим, хто малює безкоштовні картини

блог Ігоря Довганя
Свято, але не для всіх

блог Михайла Салітри
Блог Михайла Салітри

блог Олександра Мостіпаки
Про головні події Чернівців та Буковини за останній тиждень

блог Галини Олійник
У центрі міста майже ніде сховатися від сонця

блог Марини Карасьової
Таку систему боротьби з корупцією у медицині придумав… міністр

блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
блог Ірини Григоращук
Жити "за блатом" звикли ще з радянських часів
блог Віталія Олійника
Рідні вперше побачили у військовій формі
блог Анни Мячиної
Погляд збоку на засідання Чернівецької міської ради
блог Христі Венгринюк
Отак воно і було: відбув пристрій нічного бачення рік в АТО, переходить далі...
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.