
Струс мозку – поширена травма
– Струс мозку вважається легкою черепно-мозковою травмою, яка досить поширена, – розповідає нейрохірург лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Карлійчук. – Навіть незначний удар по голові чи удар головою під час падіння можуть стати причиною струсу мозку. Тому потрібно орієнтуватися на певні симптоми, щоби не прогавити проблему.
– Якщо людина впала і вдарилася головою, а також при цьому знепритомніла, – це одна з перших ознак черепно-мозкової травми, – каже Олександр Георгійович. – Струсу мозку притаманні такі симптоми, як запаморочення, головний біль та нудота. Вони можуть з’явитися одразу, а можуть потурбувати через 1-2 години. Про серйозність травми свідчать і такі ознаки, як постійна нудота, блювання, загальна слабкість, іноді – сонливість.
Обов’язково зверніться до лікаря, якщо після падіння впродовж двох годин головний біль не минає.
Під час лікування
не перенавантажуйте мозок
Основні ліки від струсу мозку – спокій та відпочинок. Лікуватися можна і вдома, але лікарі все ж таки радять хоча би кілька днів перебувати у лікарні під їхнім наглядом.
– Звісно, вдома умови перебування для хворого кращі, але нагляд лікарів протягом певного часу теж потрібен, щоби не пропустити складніші травми, наприклад, забій головного мозку чи внутрішньочерепну гематому, – каже Олександр Карлійчук. – Крім того, вдома важко дотримуватися режиму: приблизно протягом семи днів не варто дивитися телевізор, читати книжок, одне слово, не потрібно навантажувати мозок. Загалом лікування триває від одного до трьох тижнів. У цей період порадив би не зловживати кавою та алкоголем, адже це може затягнути процес одужання. Треба вживати полівітамінні препарати з мінералами (цинком, магнієм, міддю).
Якщо людина вчасно не звернеться до лікаря, симптоми струсу мозку минуть, але наслідки можуть бути серйознішими. У подальшому може часто турбувати головний біль, періодичне запаморочення та підвищений внутрішньочерепний тиск.
Перша допомога
– Якщо на ваших очах людина впала і вдарилася головою, не кидайтеся її підіймати одразу ж. Спочатку розпитайте про її стан, чи може вона рухати ногами, руками, чи не болить шия. У такому разі буде відомо, чи немає у людини травми хребта. Якщо таких проявів немає, повільно підніміть людину, щоби вона сіла, – радить нейрохірург Олександр Карлійчук. – Різкий підйом може призвести до запаморочення. Лише після того, як потерпілий трохи посидить, можна допомогти йому підвестися на ноги.
Якщо людина під час падіння знепритомніла, і це тривало понад 5 хвилин, одразу потрібен огляд лікаря.