Колишній король Міхай знову відвідав Буковину 1999 року. На свято Трійці він приїхав у село Багринівку Глибоцького району. У цьому селі 1940 року народився хрещеник короля – Михайло Лупаштян, який був десятою дитиною у сім’ї. Тоді в королівській Румунії існував закон, за яким хрещеним батьком десятої дитини в родині ставав сам король. Король на хрестини не приїхав, лише передав подарунок.
Михайло Лупаштян нині мешкає в селі Новий Вовчинець Глибоцького району. Дізнавшись про приїзд Міхая, пан Михайло пішов його зустрічати з калачами, та король до свого хрещеника не підійшов.
Король Міхай до Сучави прилетів літаком з Англії, а до Багринівки приїхав на авто. За кермом сидів сам, з ним приїхали дружина і зять – принц Раду. Король побував у новозбудованій церкві Багринівки. Всі очікували від високої особи подарунка для храму, але жодного пожертвування від Міхая не було. Обідав він у школі, де були накриті столи для гостей. Випив два келихи вина, покуштував тільки бринзи і сиру зі сметаною. Спілкувався з людьми лише через свого референта, хоча населення Багринівки румуномовне.
Ще 1939 року син Фердинанда Кароль ІІ відвідав старообрядницький собор Козьми і Дам’яна в селі Біла Криниця. Сільську дорогу високому гостю вистелили килимами. Було аж сім легкових автомобілів.
У середині 30-х років від Бухареста до села Їжівці Сторожинецького району було прокладено дорогу шириною 2,5 метра. Вона закінчувалася у лісі на мальовничій кількагектарній галявині. У Верхньопетрівецькому лісництві дорога частково збереглася донині. На одному з відрізків довжиною близько трьох кілометрів добре видно дорожнє полотно: невисокий насип, з боків – канави. Старожили розповідають, що гравій возили підводами з річки Сірет, попередньо пересіваючи його. Грибники і тепер називають її "Міхаєва дорога". Нею перед війною їхав на полювання до Їжівців молодий королевич, онук Фердинанда – Міхай, якому тоді було 18 років. На лісовій галявині був споруджений спеціальний будинок 10 на 11 метрів з мансардою і балконом. З лісу виганяли дичину, а королевич стріляв з балкона. Якось він убив оленя, роги якого прибили до стіни будинку. Роги висіли довго, але років 15 тому десь зникли. Лісничий Їжівського лісництва Георгій Чиківчук, який 50 років працює в лісовому господарстві, вирішив виправити становище. Лісівники виліпили роги з гіпсу і встановили їх на місці зниклих. Сам будинок добре зберігся, там нині розташований лісовий кордон. Називають його "будинок Міхая".
15-07-2006, 17:01
0
2 336