Верховна Рада України відмовилася розглянути законопроект, поданий президентом Віктором Ющенком, який визначає голод 1932-33 років як геноцид проти українського народу. Натомість США, Канада, Аргентина, Естонія, Італія, Угорщина, Литва, Польща та Грузія визнали події у радянській Україні спланованою акцією винищення українського етносу за допомогою штучного голоду. Про це йшлося під час засідання круглого столу "Трагедія українського народу 1932-1933 років: голод, голодомор, геноцид", що відбувся на історичному факультеті ЧНУ.
– Мені довелося пережити два голоди – 1932-33 та 1946-47 років. Тому дуже боляче чути, як Петро Симоненко називає голодомор міфом. Є низка аргументів, які свідчать, що події 1932-33 років були геноцидом української нації. У селян повністю вилучали харчі, їм заборонялося продавати будь-які продукти, – каже доктор історичних наук Петро Брицький. – У серпні 1933 року було видано карний закон "Про охорону соціалістичної власності" (у народі називали "законом про три колоски"), за яким за збирання колосків після жнив на полях давали десять років в’язниці і навіть розстрілювали. Для мешканців міст у часи голодомору було введено паспорти, а для жителів села – ні, тому селян у місті заарештовували. За кордон СРСР продавав мільйони пудів зерна, до того ж за демпінговими цінами. І ще один аргумент, якого не знайде дослідник у документах, – за спеціальною постановою у селян розбивали жорна і рубали ступи, щоби вони не могли змолоти або розтовкти зерно, а громадські млини закрили. Мій батько був свідком цього.
Дослідники називають різну кількість жертв голодомору – від 4,5 до 10 мільйонів людей.
– Сьогодні важко встановити точну кількість жертв. Вітчизняний історик Станіслав Кульчицький називає таку цифру – від 4,3 до 5 мільйонів осіб на території України та в регіонах Росії, де компактно проживало українське населення. Водночас дослідник визнає, що це не повні дані, адже важко встановити, скільки осіб виїхало самостійно, скільки було депортовано з України і скільки в’їхало до України на постійне місце проживання, адже вакуум населення в українських селах заповнювався за рахунок прибулих росіян і білорусів, – каже доктор історичних наук Василь Холодницький.
P.S. 25 листопада в Україні відзначатимуть день пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій. У Чернівцях о 15.45 на Центральній площі розпочнеться траурний мітинг та панахида за загиблими від голоду. О 16.00 буде оголошено загальнонаціональну хвилину мовчання, припинить рух громадський та приватний транспорт. О 16.02 разом з усією Україною учасники мітингу на Центральній площі запалять свічки пам’яті у рамках загальнонаціональної акції "Запали свічку". Представники різних конфесій спільно молитимуться за жертв голодоморів та політичних репресій.