Медаль «За бойові заслуги» знайшла афганця Олександра Кульчицького через 17 років

---
1 987
0
– Звичайно, мені приємно було отримувати цю нагороду, – розповідає майор запасу, голова міської організації воїнів-афганців Олександр Кульчицький. – А ще добре, що зустрівся з радником російського консульства: просив його, щоби допоміг отримати бойові ордени і медалі ще одинадцятьом нашим землякам. Та ще матері одного солдата-сапера, який загинув в Афганістані, а нагорода невідомо де. Якби жінка її отримала, за особливі заслуги мала би до пенсії якихось 100 гривень доплати.
– Як сталося, що ти не отримав цієї медалі раніше?
– Хворів на гепатит і тиф, довго лікувався в госпіталі. Як правило, мали би відправити в Союз, але почалося виведення наших військ з Афганістану, тому дорожили кожним офіцером. Далі вже було не до медалей. Звільнився у запас у чині майора 1997 року.
– Як потрапив служити до Афганістану?
– Наш випускний курс Львівського вищого військово-політичного училища, яке я закінчив із золотою медаллю, вирішив проситися служити в Афганістан – молодими були і патріотичними. Однак з’ясувалося, що потрапити туди без спеціальної підготовки неможливо. Спочатку мав служити в десантно-штурмовій бригаді в Криму, але потім мене направили до Миколаєва, у навчальний піхотний підрозділ. Після року служби, 1987 року, опинився в Афганістані.
– Якими були перші враження?
– На четвертий день до нашої військової частини прилетіли два вертольоти. Перший з них сів без проблем, знявши хмару пилюки. А ось пілот другого через ту куряву не зорієнтувався і потрапив в епіцентр вихору. Почувся тріск гвинтів, і машина розкололася, загинуло чимало військовослужбовців, адже почали вибухати боєзапаси, що містилися всередині. Ось тоді я й зрозумів, що якщо уцілів – повернуся додому живим. Наш полк охороняв стратегічно важливу дорогу довжиною 360 кілометрів, на відрізку від Шинданда до Кандагара. Обабіч цієї "бетонки" й розташовувалися наші застави. Командував батальйоном, де я служив, капітан Сергій Гущин, який після виведення радянських військ з Афганістану отримав звання Героя Радянського Союзу. Дуже грамотним і справедливим він був командиром, беріг людей, чого не скажеш про деяких інших офіцерів. Приміром, один з командирів роти, родич якого був генералом, вивів підрозділ не в той район, внаслідок чого половина людей підірвалася на фугасах і загинула від ракетного обстрілу. Однак винуватця не покарали.
– Служба на заставах, мабуть, була не з легких?
– Ми несли службу недалеко від іранського кордону, де пустелі і стрімкі гори, з яких партизани легко могли розстрілювати наші колони. Встановлять, приміром, на кручі самозапускні ракети і йдуть геть, стріляй потім у порожнечу. Тут пролягала "дорога життя" – від Кушки до Кандагара. Тому охороняли все ретельно і за складних умов. Так, на одній із застав ми з прапорщиками ночували в БМП, а солдати на двоярусних ліжках. До криниці в пустелю далеко, харчів нема, варили кашу на воді з радіаторів. П’ятеро солдатів тяжко захворіли. Машина за ними чомусь не приїхала, довелося везти на нашому "Уралі". Довкола пустеля, дороги заміновано. Щоби вибрати безпечну, я йшов попереду машини й дивився на найсвіжіший слід – бачив краплини мастил від нашої техніки, яка пройшла і не потрапила під фугаси. На щастя, на міни не наїхали. (В. Гринюк)
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують