– Кістки можуть почати хрустіти ще у зовсім молодому віці, коли людина переходить із дитячого віку у дорослий, – каже травматолог-ортопед Центру травматології та ортопедії Сергій Білик. – Це так зване кавітаційне явище, коли відбувається дисбаланс вироблення спеціальної рідини у суглобах та її всмоктування. Кожен суглоб має певну кількість рідини, яка дозволяє кісткам рухатися одна відносно іншої. Якщо у людини все нормально, то в однаковій кількості і виробляється, і всмоктується ця рідина.
Кістки починають хрустіти у перехідному та передхворобливому періоді. Це явище може бути передвісником таких хвороб, як артрит або неінфекційне запалення суглобів. Тож не зайвим буде консультація ортопеда-травматолога.
– Із такими проблемами пацієнтам зазвичай призначають практичний курс лікування так званими хондропротекторами, у вигляді мазі пропонують "Терафлекс" тощо, – каже Сергій Вікторович. – Але потрібно мати на увазі, що ці препарати розраховані на тривалий курс лікування. Адже ортопедичні хвороби "здобуваються" протягом багатьох років, і так само довго їх потрібно лікувати.
Якщо почали хрустіти кістки, дещо змініть свій раціон – вживайте більше кисломолочних продуктів та білкової їжі, зокрема, м’яса.
Найбільшого навантаження зазнають суглоби ніг і нижнього відділу хребта. Саме вони є найвразливішими. Для профілактики можна робити компреси з лопуха окремо або у поєднанні із натуральним медом. Набряки і біль у ділянках суглобів може зменшити ванночка або компреси з молочної сироватки.