У Польщі на парламентських виборах, що відбулися у неділю, перемогла консервативна партія "Право і справедливість", повідомила у понеділок Державна виборча комісія Польщі. За "Право і справедливість" віддали свої голоси 25,74% виборців. На другому місці – ліберальна партія "Громадянська платформа" – 23,31%.
Подолали п’ятивідсотковий бар’єр і також потрапили до парламенту Польщі "Самооборона" – 13,36%, Союз демократичних лівих сил – 10,84%, партія "Ліга польських сімей" – 7,78%, Польська селянська партія – 7,41%.
Явка виборців становила 40,2 %. Чотири роки тому в парламентських виборах взяли участь 46% виборців.
Цьогорічні вибори відбулися без ексцесів. Лише у Варшаві на одній з дільниць довелося замінити голову комісії, бо він прийшов зранку п’яний і не зміг виконувати покладені на нього обов’язки.
Поки що представники обох партій – переможці виборів – поспішають запевнити один одного в готовності до створення майбутньої коаліції, хоча питання навряд чи розв’яжеться до президентських виборів, в яких лідери обох партій – Дональд Туск і Лєх Качинський – виступають головними конкурентами.
Чого варто очікувати сусідам від нової влади у Польщі? На думку фахівців, насамперед відстоювання національних інтересів у спілкуванні з Брюсселем і Москвою. Саме нормалізація стосунків з останньою швидше за все стане першочерговим завданням новообраного уряду.
Що ж до України, то тут безсумнівно слід очікувати продовження проукраїнської політики президента Александра Квасьневського, завдяки якій у польсько-українських стосунках зникли гострі кути, окреслені історією. Підставою для цього може бути наявність контактів представників партій-переможців виборів з українським політикумом, щира ангажованість польських спеціалістів у переговорах Україна – Європейський Союз і загальна симпатія польського суспільства до України.
За словами Міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка, змін у політиці Польщі щодо України після парламентських виборів у сусідній країні очікувати не варто.