– Нашим мешканцям, на жаль, не вгодити, – каже заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Степан ЧОРНЕЙ. – Причина насправді проста – були сильні опади, лилася вода з покрівлі, тому й плитка осіла.
Водночас, як каже приватний підприємець Михайло, що займається виготовленням тротуарної плитки, необхідною умовою для її укладання є сухий, обов’язково річковий пісок та цемент, а також спеціальні віброущільнювачі. Такі машини ущільнюють грунт під плитку з тиском 20 тонн на квадратний метр.
– Без такого утрамбовування грунту не менше, ніж на 50 сантиметрів, плитка довго не протримається, – розповідає робітник Андрій, який викладає бруківку на площі Філармонії. – Крім цього, потрібно ще насипати спеціальну суміш з пересіяного гравію. Після цього змішати цемент та пісок. А вже зверху можна полити водою, яка, потрапляючи під плитку, цементує суміш. А щоби закрити шви, можна насипати пісок. Ось, до прикладу, усю плитку, яку клали тут, викинули. А це ж все гроші. Взагалі замість плитки краще класти бруківку – базальтову чи гранітну. Вона й протримається довше, і надійнішою буде. Адже вся тротуарна плитка розрахована на 5-6 років, хоча вона, звісно, й дешевша.
Один квадратний метр тротуарної плитки в середньому коштує 37 гривень, але якщо порахувати, що міняти її потрібно кожнi п’ять років, то в жодному бюджеті на гарний стан наших тротуарів грошей не вистачить. До того ж під Чернівцями – постійні грунтові води, які вимивають той самий пісок, тому міняти плитку доведеться частіше.
На запитання, чи можна класти плитку в дощ, плиточники лише посміхнулися, відверто розповідаючи, як клали її і в сніг. Так вже у нас ведеться, що всі роботи виконуються "сьогодні на вчора", тому й страждаємо від наслідків такого поспіху.
– Шість років тому, коли масово клалася плитка, ніхто процес не контролював. Сьогодні ж тротуарна плитка якісніша. Виготовляють її в Чернівцях, іноді везуть зі Снятина. Чи правильно у нас кладуть плитку? Звісно, правильно, – переконав Степан Чорней.