Значна частина чернівчан зберегла ментальність сільських мешканців. Звичним явищем у місті залишаються городи – навіть біля багатоповерхівок. Частими є й випадки утримання найрізноманітніших тварин – від свиней до кіз. Так, в одному з будинків у центральній частині міста власниця квартири утримує козу та із півтора десятка собак.
– На жаль, вплинути на ситуацію ми не можемо, – сказав начальник ЖРЕП №12 Василь ВЕРЖАК. – Протокол склали, направили його до екологічної служби і адмінкомісії, власницю було оштрафовано на 51 гривню за порушення санітарного стану, її зобов’язали прибирати за твариною. Більше повноважень ми не маємо, а примус можуть навіть трактувати як порушення прав людини.
Щоправда, існує спеціальний документ – "Правила утримання собак, котів і тварин у населених пунктах УРСР", затверджений ще 1980 року, яким дозволяється утримувати у квартирах або приватних будинках, де проживає одна сім’я, не більше одного собаки та кота за згоди всіх членів сім’ї. Встановлено і низку інших обмежень: про вигул собак лише на повідках і в намордниках і лише у спеціально відведених місцях, реєстрацію тварин, прибирання за ними місць загального користування, здійснення щорічного ветеринарного огляду тощо. "Правила" продубльовано і на місцевому рівні – документ з аналогічною назвою для Чернівців затверджено рішенням міськвиконкому ще у липні 1999 року.
Втім кішки і собаки не єдині тварини, яких утримують чернівчани.
– Найчастіше у місті заводять собак і кішок, – розповіла завідувач відділення комунальної гігієни міськСЕС Оксана КІЛІНСЬКА. – Однак непоодинокими є випадки утримання курей, кіз, свиней. Однозначно сказати, що таке у місті заборонено, не можна. Адже значна частина Чернівців – це Садгора, Роша та інші передмістя з приватною забудовою. У таких випадках треба враховувати Державні будівельні норми. Згідно з ними, господарські будівлі для утримання худоби і птахів повинні розташовуватися на певній відстані від житлових будинків і кухонь. Для будівель площею до 50 квадратних метрів ця відстань має становити 12 метрів, 51-100 кв. м – не менше 25 метрів. Що ж до центральної частини, то тут вимоги значніші.
"Правила утримання тварин" вказують, хто має контролювати їхнє дотримання – житлово-комунальні організації. Тому, якщо хтось вважає, що сусід порушує норми, слід звертатися до ЖРЕП. У свою чергу ЖРЕП може скласти протокол про порушення і передати його в адмінкомісію, яка оштрафує.
За словами Оксани Кілінської, у місті неодноразово траплялися випадки утримання кіз – навіть у багатоповерхівках. Бувають скарги на сусідів, які утримують у своїх помешканнях десяток і більше котів чи собак. Іноді після численних звернень господарі самотужки прилаштовують тварин, а іноді доводиться розв’язувати проблему, залучивши підприємство "Санітар".
Досить частими бувають скарги на сусідських собак, які голосно гавкають вдень і вночі. У таких випадках, пояснила Оксана Кілінська, закон безсилий. Правила дозволяють утримувати у квартирі чи дворі собаку – і вже справа добросовісності господаря належно його виховувати.
У свою чергу ЖРЕПи заперечують свою причетність і перекладають розв’язання проблеми тварин у помешканнях на санепідемстанцію.
– Головною перешкодою для нас є приватна власність на житло, – пояснив начальник підприємства "Регіон-центр" Віктор МЕЛЬНИЧУК. – Адже у приватну квартиру працівника комунального підприємства можуть навіть не впустити. Зате лікар СЕС має право попередити або й накласти штраф за порушення санітарних норм. Ми теж можемо скласти протокол і передати його в адмінкомісію, але та у подібних випадках звертається за роз’ясненням до СЕС. На території нашого підприємства подібна проблема виникла лише одного разу, і її було розв’язано завдяки втручанню саме працівника СЕС.
18-08-2005, 20:32
0
2 058