Останньої неділі жовтня о 4-й годині стрілки годинників буде переведено на годину назад.
Вперше "літній" та "зимовий" порядок відліку часу було введено в Англії в 1908 році з метою економії та більш раціонального розподілу електроенергії протягом доби. Зараз на "літній" та "зимовий" час переходять понад 110 країн світу. З 1996 року за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН період дії "літнього" часу було продовжено до останньої неділі жовтня. Це рішення обгрунтоване дослідженнями економічного характеру, що були здійснені в різних країнах. Але чи доцільна зміна часу з медичного погляду? Чи позначається така зміна на здоров’ї людини? Із цим запитанням ми звернулися до доцента кафедри медичної біології Чернівецького медичного університету Надії Черновської.
– Важливо зазначити те, що всі живі організми мають певні біологічні ритми, які є найбільш доцільними для них. Зміна біоритмів викликає реакцію в організмі. Наша кафедра вже давно займається проблемою хроморитмології. Більшість експериментальних досліджень, що були здійснені на тваринах, свідчать про те, що порушення ритмів – десинхроноз, є першим проявом захворювань. Гадаю, для людини будь-які зміни ритмів порушують сталість організму. Це може негативно позначатися на емоційній сфері людини і спричиняти роздратованість, втому, депресію. Звісно, важливу роль відіграють і індивідуальні особливості людини, хтось пристосовується швидше до зміни ритмів, хтось повільніше, – це залежить від типу нервової системи, стану здоров’я людини, її характеру.
– Скільки часу займає пристосування людини до нового ритму?
– За час роботи над проблемою біоритмів нам вдалося встановити, що пристосування до зміненого ритму відбувається не так швидко. У тварин воно триває до двох тижнів. Щодо людей, з власного досвіду можу сказати, що така адаптація становить приблизно три-чотири дні.
– Чи можна уникнути прикрих наслідків від зміни часу?
– Ми повинні добре підготуватися до зміни звичних для нас ритмів. Для того, щоб наш організм не відчув різкої зміни ритмів, потрібно поступово по 10-20 хвилин на день, переводити стрілки годинника. Насамперед до зміни часу треба готувати дітей.