
Сьогодні на ринку нерухомості наданням кредитів молодим сім’ям для купівлі або будівництва житла, крім комерційних банків, займається і Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Фонд надає два види кредитних послуг: державний і компенсаційний кредити. Перший кредит надається цілком за рахунок державних коштів. У другому випадку державні кошти частково компенсують відсотки з банківського кредиту.
Щодо державного кредитування, то можливість його отримати не надто велика. Проблема у фінансуванні. Так, у державному і обласних бюджетах на 2005 рік передбачено лише 100 мільйонів гривень для надання кредитних послуг через фонд.
– Зважаючи на цю суму, на Чернівецьку область у середньому припадає 20 державних житлових кредитів, – розповідає Дмитро ШУЛЬГА, директор Чернівецького регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. – Це дуже мало. Цього року ми надали 9 державних кредитів і 42 компенсаційні кредити. Водночас з початку цього року до фонду звернулася 391 сім’я, 266 – з міста і 125 – з області.
На кожного члена родини – 21 квадратний метр
Термін дії державного кредиту – до 30 років. Суму кредиту визначають, опираючись на державні показники: 21 кв. м площі множать на кількість членів сім’ї і додають 20 кв. м на всю сім’ю. Виходить загальна площа помешкання. Тоді загальну площу множать на державну вартість будівництва одного квадратного метра (у Чернівцях – 1940 грн./кв. м). Отримують вартість всього помешкання. Дев’яносто чотири відсотки вартості житла становитимуть розмір державного кредиту. Шість від оціночної вартості житла сплачує позичальник.
Наприклад, сім’я з трьох осіб за державними розрахунками претендуватиме на житло площею 83 кв. м. Вартуватиме воно у Чернівцях 161 тисячу гривень. Сума державного кредиту становитиме 151 тисячу.
Якщо вартість обраного вами житла перевищує розрахункові норми державного кредиту, тоді різницю ви сплачуєте самотужки разом із шістьма відсотками від вартості.
Однак сума кредиту надається така, щоби клієнт був у змозі його погасити.
Банківські відсотки частково компенсує держава
Програма часткової компенсації відсоткової ставки комерційних банків передбачає, що 9% (з вересня – 9,5%) ставки Національного банку компенсує фонд. Наприклад, ви берете кредит на будівництво житла чи його купівлю і відсоткова ставка банку – 12% річних. Тоді Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву сплатить 9%. Таким чином позичальникові доведеться щороку сплачувати банку за користування кредитом лише 3%.
Комерційні банки пропонують різні терміни надання кредитів, але не довше 20 років. Відсоткові ставки теж різні. Середній показник – 12% річних.
Фонд співпрацює з "Промінвестбанком", "Укрсоцбанком", "ПриватБанком", банком "Надра", "ТАС-Комерцбанком", банком "Аваль", "Укрсиббанком", банком "Фінанси та кредит".
За цією кредитною програмою фонд співпрацює з консалтинговим об’єднанням "Навігатор", яке на ринку нерухомості виконує функції "банківського брокера".
Олена КОНСТАНТИНЮК,
старший консультант консалтингового об’єднання "Навігатор", радить:
– Поспішати із вибором кредиту, який пропонує комерційний банк, не варто. Слід з’ясувати, як формуватиметься відсоток за користування кредитом. Деякі банки пропонують порівняно низькі відсотки, але при цьому застосовують комісію. Наше об’єднання (єдине в Чернівецькій області, – ред.) допомагає правильно обрати банк, форму кредиту, правильно підготувати документи.
Нова перспектива – кредит під заставу
Десять відсотків річних у гривні визначила Державна іпотечна установа для довгострокових іпотечних кредитів. Утім, це лише пілотний проект. Але експерти з нерухомості називають його першим позитивним кроком у забезпеченні житлом не лише молодих українців, але й інших громадян.
Згідно із розробленими стандартами, кредити на житло надаються під заставу терміном від трьох до тридцяти років. Максимальна сума кредиту для Києва становитиме 450 тисяч гривень, для інших міст-мільйонерів – 350, для решти обласних центрів – 250 тисяч гривень. Щоб іпотечна система запрацювала, Верховна Рада має ухвалити відповідні закони. Представники Державної іпотечної установи переконані – їхній варіант кредитування українців є досконалим.
Сергій СВЯТКО, працівник Державної іпотечної установи: – Клієнт у пілотному проекті платитиме 9,5%. І це остаточна структура його витрат. Він не буде платити за додаткові збори. До того ж 30 років – це також на ринку України не досить поширене явище.
Така система іпотечного кредитування є реальною. Вона допоможе більшості українців придбати житло, переконані експерти. А ті, хто раніше брав іпотечний кредит за більш високими відсотками, зможуть їх знизити.
Генріх ЛЮДКЕВИЧ, голова комітету сертифікації Асоціації ріелтерів України:
– А що робити із тими позичальниками, які раніше – рік, два, три тому – брали кредит під великі відсотки? Тут є можливість розв’язання проблеми шляхом перекредитування.
Зараз іпотечним кредитуванням займаються декілька десятків українських банків. Відсоткова ставка на позику здебільшого перевищує 10 відсотків і коливається від 13 до 16 – в іноземній валюті, а у гривнях подекуди сягає 24.
Умови отримання кредиту:
- позичальник повинен бути не старшим 35 років;
- повинен перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (сьогодні у Чернівцях на черзі отримати квартиру перебувають 8 300 осіб);
- повинен довести свою платоспроможність (здатність клієнта погасити кредит визначає сам Фонд);
- внести на рахунок 6% вартості житла.
-Умови повернення кредиту:
якщо молода сім’я ще не має дітей, то вона сплачує кредит зі ставкою 3% річних від суми зобов’язань;
- якщо є одна дитина – позичальник звільняється від сплати відсотків за користування кредитом;
- якщо дві дитини – за рахунок бюджетних коштів позичальникові погашається 25% суми зобов’язань;
- якщо три дитини і більше – державою погашається 50% суми.
- Якщо в процесі сплати кредиту в сім’ї позичальника сталися зміни (народилася дитина), то це дає йому право на отримання вищезазначених пільг. Для отримання таких пільг позичальникові потрібно протягом місяця подати потрібні документи до фонду.
Документи для часткової компенсації:
- нотаріально засвідчена копія кредитної угоди;
- копія інвестиційної угоди із забудовником (підрядником) на будівництво (реконструкцію) чи нотаріально засвідчену копію угоди купівлі-продажу житла;
- акт проведення експертної оцінки ринкової вартості (у разі придбання житла);
- довідку-розрахунок комерційного банку про суму сплати відсотків за користування кредитом за відповідний період з визначенням суми, що відшкодовується за рахунок часткової компенсації.
Адреси:
- Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, Чернівецьке регіональне відділення, м. Чернівці, вул. Головна, 27; тел./ факс (0372) 58-44-10, 52-22-62;
- Консалтингове об’єднання "Навігатор", м. Чернівці, вул. Стасюка, 14а/523; тел./ факс (0372) 58-50-59.