Скільки цукру ви споживаєте за день? Практично ніхто не зможе достовірно відповісти. Адже цукор – це не лише ті кілька кубиків рафінаду, які ви кладете у чай чи каву. Він міститься майже в усіх готових продуктах із магазину: фруктовому йогурті, кетчупі та томатній пасті, маринованих огірках, сосисках, ковбасі, гірчиці, не кажучи вже про солодку воду та соки. І порції солодкої приправи в цих продуктах – зовсім не символічні. Наприклад, кількість рафінованого цукру у маленькому стаканчику знежиреного йогурту може становити п’ять(!) чайних ложок. Цукор також ховається під різними назвами. Наприклад, у консервованих компотах і соках є фруктоза, у молоці – лактоза тощо.
Отже, навчившись контролювати вміст жирів у продуктах, ми тим часом постійно потрапляємо до солодкої пастки і набираємо вагу. Але не в цьому головна загроза. Річ у тому, що цукор має високий так званий глікемічний індекс. Це означає, що варто з’їсти дрібочку чогось солодкого, як цукор негайно потрапляє в кров. Коли ж його рівень у крові підвищується, підшлункова залоза миттєво реагує додатковим виробленням інсуліну. Інсулін у свою чергу різко знижує рівень цукру, і у мозок надходить сигнал, що треба з’їсти іще щось. Ми знову перекушуємо якоюсь "дрібничкою", що містить явний чи прихований цукор, і все повторюється. Такі хімічні збурення впродовж цілого дня – прямий шлях до діабету.
У медиків уже немає жодних сумнівів, що діабет став хворобою так званого розвиненого суспільства, де люди харчуються фаст-фудом та продуктами із супермаркетів. Наприклад, у Болгарії після переходу економіки на капіталістичні рейки кількість хворих на діабет зросла удвічі. Звісно, спадковий чинник виникнення хвороби також не відкидають, але він зараз відійшов на другий план.
Що ж робити? Як поєднати сучасний ритм життя із турботою про власне здоров’я? Ось деякі поради.
n Якщо є можливість, краще вживати не білий, а коричневий цукор. Він уже є в наших супермаркетах, хоч і коштує дорого. Річ у тому, що в процесі очищення з білого цукру видаляються всі мікроелементи, зокрема, цинк, який захищає підшлункову залозу та знижує ризик діабету.
n Навчіться уважно читати етикетки. Навіть у розчинному супі чи бульйоні – зовсім не солодкому на смак – може міститися до десяти грамів цукру на порцію.
n Якщо хочеться чогось солодкого – не відмовляйте собі, так організм сигналізує про потребу в цукрі. Але краще надати перевагу натуральним солодким продуктам – фруктам, сухофруктам, меду. Так ви уникнете зустрічі із "рафінованою загрозою".
Вибір за вами
Обираючи меню сніданку, обіду та вечері, навіть роблячи замовлення у барі, пам’ятайте про цукор. У вас завжди є менш "солодка" альтернатива:
- Кекс із родзинками.
Цукор – 35 г.
- Житні сухарики. Цукор – 4 г.
- Бутерброд із індичкою та гірчицею, шоколадне печиво. Цукор – 29 г.
- Буріто з легким майонезом, свіжий персик. Цукор – 10 г. n Спагеті з томатним соусом, салат із французькою заправкою (олія, оцет, гірчиця, цукор). Цукор – 22 г.
- Макарони з помідорами, часником та оливковою олією, салат із олією та оцтом. Цукор – 5 г. n Коктейль "Маргарита" (текіла, лимонний сік, цукор на обідку келиха). Цукор – 14 г. n Сухий мартіні з оливками. Цукор – 1 г.
10-09-2005, 21:03
0
1 951