Час від часу кожному доводиться робити рішучий крок і розпочинати неприємне але дуже необхідне дійство – ремонт помешкання. Недаремно його в народі порівнюють зі стихійним лихом. Крім побутових неприємностей, бруду і чималих витрачених зусиль, ремонт ще з’їдає значну частину сімейного бюджету. Щоб уникнути зайвого затягування цього процесу і непотрібних витрат, усі свої дії слід добре спланувати.
Визначити мету
Для початку з’ясуйте, що саме необхідно зробити: косметичний, капітальний чи євроремонт. Під останнім слід розуміти не те, що зазвичай пропонують ваші знайомі майстри – тобто, звичайний ремонт, але з використанням дорогих матеріалів. Насправді євроремонт – це реконструкція загалом квартири чи будинку із заміною всіх мереж та переплануванням (перенесенням стін, зміною призначення кімнат, встановленням "джакузі" тощо).
Мета визначається, зважаючи на необхідність (у старих будинках часто просто необхідно міняти труби та електропроводку) та наявних коштів. Ремонт – дуже дорога справа, до того ж вартість окремих будматеріалів змінюється мало не щотижня.
Косметичний ремонт – це заміна шпалер, фарбування стін чи стелі та інші невеликі за обсягом роботи. Косметичний ремонт рекомендується здійснювати кожні п’ять-сім років.
Капітальний передбачає заміну вікон і дверей, сантехніки, облицювання новою плиткою, заміну електропроводки тощо. Його вистачає на 15-20 років, якщо періодично потім наводити "косметику".
Намалювати ескіз
Якщо ви визначилися з типом ремонту, варто намалювати його приблизний ескіз. Для цього не обов’язково бути художником. Головне – з’ясувати, де ви будете клеїти шпалери, де плитку, а де достатньо буде пофарбувати стіну. Не забудьте все нанести на папір і, бажано, в кількох екземплярах. Адже у біганині за матеріалами ви можете щось просто забути або й загубити єдиний примірник у безладді ремонту.
Скласти кошторис
Найважливіша частина планування. Якщо вже знаєте приблизний обсяг робіт, час складати кошторис. Обійдіть кілька магазинів, порівняйте ціни з базарними, розпитайте більш досвідчених знайомих. Сьогодні навіть у двох магазинах, розташованих поруч, ціна на однотипний товар може різнитися на 10-20%. Якщо вже домовилися з майстром про роботу, розпитайте його, скільки чого треба купити. Частенько трапляється, що виділена сума закінчується швидше, ніж ремонт. Тому й важливо скурпульозно підійти до складання кошторису, щоб не довелося провести рік-другий серед спакованих речей і обдертих стін.
Однак найчастіше спланований кошторис виявляється замалим. Адже прорахувати на 100% весь необхідний обсяг матеріалів практично неможливо. У процесі роботи переважно виявляється необхідність замінити ще один кран чи люстру, чи придбати зайвий мішок шпаклівки. Тож до складеного кошторису сміливо додайте 50% – тоді будете знати приблизну суму витрат.
Вибір майстрів
Зрозуміло, що косметичний ремонт можна зробити власноруч. Зашпаклювати стіну, наклеїти шпалери або й покласти плитку не є надто складною справою, яку неможливо освоїти. Але капітальний ремонт потребує більш кваліфікованих робітників, а часто і не одного. Навіть якщо ви вмієте все робити, найшвидше таки доведеться когось наймати. Капітальний ремонт за місяць відпустки самотужки не осилити.
Перше, з чим доводиться зіткнутися під час пошуку майстрів, – їхня зайнятість. Попри численні оголошення в газетах та поради знайомих, виявляється, що є надто багато охочих поремонтувати свої помешкання, тож доводиться записуватися в чергу. Краще пошуком зайнятися навесні: більшість людей відкладає ремонт до осені, коли й зростає попит на фахівців. Наперед домовлятися з майстрами варто ще й тому, що розцінки у них теж різні, за одну і ту ж роботу беруть по-різному. Запитайте рекомендацій у своїх знайомих. Краще найняти тих ремонтників, результат роботи яких можна десь побачити.
Переїзд
Найлегше і найшвидше ремонт, особливо капітальний, відбувається тоді, коли ви маєте можливість на певний час переїхати в іншу квартиру – на дачу чи до родичів. Зрозуміло, залишати роботи без нагляду не варто, регулярно контролюйте стан справ. Якщо переїзд неможливий, ремонт доведеться робити поетапно, "переїжджаючи" в іншу кімнату. При останньому варіанті непоодинокими бувають випадки, коли ремонт іншої кімнати робиться вже наступного року. Не завжди це погано, бо не вимагає одночасної витрати великої суми грошей.
10-09-2005, 21:00
0
2 052