Аюрведа – східне вчення про здоров’я – набуває дедалі більшої популярності і в Західному світі. Тепер у багатьох статтях на тему здорового способу життя ви можете зустріти посилання на тези аюрведи. Пропонуємо ознайомитися з головними з них.
Підйом, ранкова гігієна
Аюрведа рекомендує вставати дуже рано – не пізніше п’ятої ранку. Проспати цей цінний період доби – означає проспати своє довголіття. Після того, як розплющили очі, дослухайтеся до свого тіла: чи достатньо воно відпочило. Якщо ні – подумайте, що ви зробили неправильно напередодні.
Прихильники аюрведи чистять зуби не щітками, а гілочками дерев, які мають терпкий та гіркий присмак. Речовини, що містяться в гілочках, видаляють залишок слизу, що накопичився за ніч. Не визнає аюрведа і сучасних паст із солодким присмаком. Найкраще – спеціальний порошок чи трав’яна паста.
Обов’язковим є чищення язика від нальоту.
Аюрведа рекомендує умиватися лише холодною водою. Найкраще – спеціальним настоєм екзотичних рослин, які продаються в аюрведичних магазинах. Така вода може очистити шкіру від жиру без мила.
Басті
Так в аюрведі називають очищувальну клізму. Таку процедуру здійснюють раз на два тижні, щоби вивести зайве повітря з товстого кишківника. Вводиться один літр рідини (бажано – відвар ромашки).
Полоскання рота
Процедура під назвою "гандуша" – це полоскання рота олією. Сезамову олію набирають у ротову порожнину і деякий час утримують. Процедура укріплює зуби та ясна, зменшує чутливість щодо кислих речовин, попереджує карієс, покращує голос і загострює смакові відчуття.
Гігієна очей
Згідно з тезами аюрведи, очі також потребують щоденної гігієни, адже в них за ніч накопичується слиз, і це затьмарює зір. Тому очі промивають спеціальними аюрведичними краплями. Однак ми радимо щодо цієї процедури отримати консультацію офтальмолога.
Промивання носа
В індійських магазинчиках іноді можна знайти маленький мідний чайник із незвичайною формою носика. Він призначений для промивання носа. Підігріту до 37 градусів воду з розчиненою в ній сіллю (0,5 ч. л. на склянку води) вливають в одну ніздрю, а випускають через іншу. Процедура ця – непроста, тому не варто вдаватися до неї без спеціальної консультації.
Для шкіри – масаж, гімнастика, купання
Найбільшому органові – найбільша увага. Аюрведа передбачає багато процедур для шкіри. Насамперед це масаж з олією. Після нього бажано зробити кілька йогівських вправ (асан) або простих загальнозміцнювальних вправ (присідання, потягування тощо). Головний принцип аюрведичного фізичного навантаження – не перевантажуватися.
Наступна процедура для шкіри – вкривання тіла порошком із трав. Це усуває залишки олії, що застосовувалася під час масажу, виводить зайвий жир, тонізує шкіру.
І нарешті – купання. Згідно з аюрведою, до шиї треба митися теплою водою, а голову та обличчя – холодною. Гаряча вода загалом неприйнятна: вона підвищує внутрішньочерепний тиск, викликає хвороби очей, вух, носа, шкодить волоссю та шкірі.
Дієта
Аюрведа, як і більшість східних учень про здоров’я, сповідує вегетаріанство. М’ясо, риба, гриби вважають шкідливими продуктами. Однак головна теза аюрведичної дієти така: кожна людина – особлива і потребує індивідуального підходу. За особливостями самопочуття та зовнішнього вигляду визначаються кільки типів людей, яким рекомендовано різні дієти. Величезну роль відведено спеціям.
3-09-2005, 19:37
0
2 374