Насіннєвий сезон розпочався. Чимало людей скуповують насіння овочів у магазинах, ларках, палатках. А на ринку навіть черги є. Сьогодні вибір насіння – чималий, і часто люди з досвідом городніх робіт запитують у продавців, що краще купити, або просто беруть нові для себе сорти, щоби спробувати. "Насіння купую вже, але висівати ще не буду, поки що лише готуюся, – каже пані Марія, купуючи пакетики з насінням огірків, помідорів, буряка і цибулі. – Хіба що цибулю і моркву посію".
Чим різниться насіння овочевих культур, ми запитали у продавців.
Пані Наталя:
– Насіння, зібране чернівецькими аграріями, і загалом українське коштує дешевше. Закордонне, хоч і не набагато, але дорожче. Бо там краще розвинена ця галузь, вчені за кордоном далі нас пішли у селекціонуванні насіння. Тому є підстави вважати, що воно відбірне, якісне, хороше. Насіння вибрати є з чого: помідори різних сортів (в’ються, великі чи малі плоди, сливкою чи круглі, жовті, червоні чи бурі) – 0,60-1 гривня за упаковку, огірки – 0,6-1,2, капуста – 0,6-0,8 гривні, цвітна капуста дорожче – 1,3 гривні, бо з неї важче зібрати насіння. Насіння редьки, буряка, моркви, кабачків дешевше – 0,4-0,8 гривні за упаковку.
Пані Наталя розповіла, що не сходить прострочене насіння, тому завжди треба дивитися на упаковці, чи зазначено термін зберігання. А огірки минулого року не зійшли через погоду: тоді раптово похолодало, і насіння не проросло.
"У народі кажуть, що насіння огірків має встоятися два-три роки перед висівом, – розказує пані Тетяна, продавець насіння. – Однорічне насіння може й не зійти".
Продавець Василь розповів, що товар Придністровської станції дешевший, а голландська селекція – дорожча. Наприклад, закордонні огірки Крістіна, Дельпіна, Анжеліна чи перець Колобок потребують ретельного догляду, це тепличні сорти, з ними треба багато "гратися". Але вони дають дуже високі врожаї. Через це дво- триграмові упаковки такого насіння коштують 10-15 гривень.
– Зараз ще рано висівати, тим паче весна буде пізньою. Минулого року у цей час вже багато культур посіяли. Але врожай часто залежить від випадку, чи не підведе погода, – переконаний пан Василь.
Ринкові ціни насіння:
моркви Шантане – 0,7-0,85 гривні за 3 грами, Нантська рання – 1 гривня за 5 грамів, голландська Перфекція, Віта-Лонга – 1,5 гривні;
помідорів Марс, Нептун – 1,5 гривні коштує 50 насінин;
огірків Араякс, Роднічок – 1,42-2 гривні за 1 грам, 1,30 за 40 насінин, голландської селекції – 3-5 гривень;
петрушки – 0,85 гривні за 2 грами;
буряку – малі упаковки – 0,6 гривні, великі – 3 гривні;
цибулі – 1-3 гривні: Вольська – 1,5 гривні, Халцедон – 2 гривні, Купноська – 1 гривня;
капусти Камінна голова – 1 гривня;
перцю Айвенго – 1-1,5 гривні, Колобок – 10 гривень упаковка.
Поради спеціаліста
Марія ЛІНСЬКА, старший науковий співробітник Буковинського інституту агропромислового виробництва:
– Вибирати насіння треба сортове, відбірне, здорове. Для того, щоби врожай був кращим, перед висівом деяких сортів насіння треба підготувати. Наприклад, насіння ранніх томатів на 7-10 хвилин замочіть у 3-5-відсотковому розчині кухонної солі або аміачної селітри. Насінини, які спливли на поверхню, заберіть, а решту промийте і підсушіть. Щоби насіння не захворіло вірусами, замочіть насіння на 20 хвилин у марганцівці. Також промийте і просушіть. Можна насіння загартувати: вимочіть 12 годин насіння за кімнатної температури, а потім витримайте добу при 0-3 градусів тепла, потім знову – за кімнатної температури. Щоби швидше зійшла рання та цвітна капуста, замочіть на 12-16 годин у 20-25-градусній воді. Розстеліть його тонким прошарком на мішковині або марлі у теплому приміщенні. Згодом висівайте.
17-03-2005, 16:38
0
7 877