На початку 2005 року ріелтери прогнозували подорожчання нерухомості на вторинному ринку на 20-25% упродовж року. Але квартири виросли у ціні значно швидше, лише за останній місяць вони подорожчали на 8%. Навіть за таких умов, за словами чернівецьких ріелтерів, вільного житла на ринку майже немає. Його скуповують заробітчани, які повернулися додому, інші пересилають гроші з-за кордону для купівлі майна. Ті, хто має гроші вже сьогодні, бояться, що ціни ростимуть і надалі, тому поспішають їх вкладати. Багатьох підштовхує оформити придбання житла вже тепер очікуване запровадження з нового 2006 року податку на продаж нерухомостi.
За словами чернівецьких експертів, ціни на міські квартири сягнули київських, тепер за один квадратний метр в середньому дають 700-800 доларів. Та навіть за таких обставин занадто завищені ціни не знизяться навесні 2006 року, як прогнозували деякі фахівці. Хіба що може відбутися перерозподіл інтересів: навряд чи покупець вкладатиме невиправдано великі гроші у чернівецьку квартиру, якщо дешевше можна буде вкласти гроші в іншу нерухомість чи в іншому місті. Нині ж у Чернівцях розкуповують усі підряд квартири – одно-, дво-, трикімнатні "хрущовки", "київки", "чешки", квартири у старому фонді, віддаючи від 30 до понад 100 тисяч доларів.
Про те, чи дорожчатимуть квартири надалі, думки фахівців розділилися.
Віталій АРІФОВ, директор Чернівецького агентства нерухомості "Замок":
– Спеціалісти нашого агентства прогнозували 5-відсотковий ріст цін на міську нерухомість у серпні, та нині значно гірша ситуація. Серед причин подорожчання житла зазначимо: різке зниження пропозиції житла на вторинному ринку нерухомості, невпинно зростаючий попит на житлову нерухомість як з боку земляків-заробітчан, так і з боку наших співгромадян, які почали активніше отримувати кредити, поступове знецінення грошової маси в зв’язку з інфляцією і зростанням цін, загрозливо мала кількість новозведеного житла та новобудов у Чернівцях. Ріст цін на нерухомість у Чернівцях у процентному відношенні не поступається росту цін на нерухомість у Києві й перевищив навіть показники деяких міст-мільйонників України. Гадаю, зростання цін на житло триватиме і сягне піку у жовтні-листопаді цього року. Незначне подорожчання житла спостерігатиметься і в 2006 році. Лише з другого півріччя 2006-го року можлива деяка стабілізація цін на нерухомість.
В агенції нерухомості, що на вулиці Кохановського, вважають, що чернівецький ринок нерухомості вже нині перебуває у ціновому піку: "Заробітчани повертаються і буквально масово скуповують квартири, тому на сьогодні вільних одно- та двокімнатних квартир майже не залишилося. Гадаємо, восени ціни вже не зростатимуть такими темпами, вони трохи стабілізуються. У зниження цін навесні 2006 року не віримо – доки попит значно перевищує пропозицію, таке неможливо".
Владислав ШУБРАВСЬКИЙ, директор агентства нерухомості "Альянс":
– До нового року ціни на квартири ще більше зростуть. Нині на чернівецькому ринку спостерігається гострий дефіцит квартир для продажу. Навіть поява у продажу великої кількості квартир сьогодні не вплине на ціни – нерухомість миттєво розкуплять за високими цінами. Ринок насправді сьогодні дуже "перегрітий", власники вичікують ще більших цін, тому не виставляють на продаж своє майно. З початку 2006 року ріст цін, можливо, зупиниться через введення податку з продажу нерухомості. Але напевне говорити про це поки що зарано.
Президент Асоцiацiї фахiвцiв з нерухомостi України Олександр Бондаренко також вважає, що обвалу цiн навесні 2006 року не буде. Але у зв’язку з тим, що темпи зростання доходiв населення вiдстають вiд темпiв зростання цiн на нерухомiсть, можливо, зростання цiн уповiльниться. Вiн також зазначив, що наприкiнці року можливе зниження цiни на житло низької якостi, а також на "хрущовки" та "малосімейки". Водночас асоціація прогнозує у 2006 роцi зниження цiн на ринку житлової нерухомостi на 5-7%. На динамiку цiн на ринку житла у 2006 роцi також може вплинути й полiтична ситуацiя.