На Калинівському ринку відчувається пожвавлення біля контейнерів з канцтоварами та дитячим одягом, а чи не єдиною темою для розмов є те, як дорого обійдеться підготовка до школи. Я вирішила також поцікавитися, скільки "коштує" цьогорічний школярик.
Передусім, це, звичайно, форма. Хоча і коштує вона не менше 75 гривень, та матері задоволені, бо не треба "думати щодня, у чому дитина піде до школи". Ще 20-50 гривень доведеться викласти за сорочку чи блузку. Необхідним для школяра є і спортивний костюм, найдешевший з яких коштує 70-90 гривень, тоді як за якісний треба викласти понад сто. Дуже великий вибір взуття. Особливо пощастило дівчатам, які за 55 гривень можуть придбати найрізноманітніші модні кросівки, чоловічі ж коштують не менше 70 гривень. Додавши до набору туфлі, краватку для хлопчика та колготи для дівчинки, я підрахувала, що лише на одяг потрібно майже 400 гривень.
Вибирати канцтовари набагато цікавіше. Майже з кожного зошита та щоденника посміхається няня Віка (акторка Анастасія Заворотнюк). Щоправда, за кумирів, потрібно й більше заплатити. Найдешевший щоденник коштує 2,5 гривні, а з Вікою на обкладинці – 5 гривень. Попитом користуються й щоденники з підказками. Мені навіть пропонували придбати "Найрозумніший щоденник" за 11 гривень! Варіюються ціни і на зошити (12 аркушів) – від 30 до 80 копійок (знову ж, все залежить від обкладинки та виробника). Якщо старшокласникові потрібно заплатити 50-60 гривень за необхідну кількість зошитів на 48, 60, 90 аркушів, то для молодшого школяра стільки будуть коштувати лише альбоми для малювання, кольоровий папір, олівці, фломастери, гумки.
Немає нічого нового серед портфелів. Найдешевше коштує рюкзак через одне плече (38 гривень), та можна придбати і дорожчий та оригінальніший.
Закінчуючи візит на Калинку, я дійшла висновку, що аби відправити дитину до школи, потрібно 600-800 гривень.
Коментар
Надія КУТИНІНА, головний спеціаліст обласного управління у справах захисту прав споживачів:
– Перевіривши якість і безпеку товарів шкільного асортименту, управління виявило такі порушення: відсутність сертифікатів відповідності, висновків санітарно-гігієнічної експертизи, належного маркування тощо.
Ручки мають великі розміри, особливо товщину, тому незручно ними користуватися. Деякі ручки мають неприємний запах. У місцях з’єднання деталей вузлів просочується паста.
Перевірками встановлено, що найбільше порушень під час виробництва зошитів допускають ТОВ "Тетрада" і ВАТ "Понінківський КПК": не збігаються горизонтальні лінії на розворотах, ширина полів не відповідає встановленим вимогам тощо.
На ринках реалізується неякісна шкільна форма, виготовлена із синтетичної тканини та з грубими дефектами.