Україна належить до країн із найчисельнішою діаспорою. Майже третина українського етносу перебуває за межами своєї історичної Батьківщини. За даними соціально-демографічних досліджень у США, українці становлять близько 0,5% всього населення, тобто близько 2 мільйонів осіб. Українська мова, література та історія викладаються у 28 університетах та коледжах США. Утворилися і діють різноманітні українські громади політичного, релігійного та культурноосвітнього спрямування. Чимало серед них і буковинців. Як насправді живеться нашим у "країні хмарочосів"?
Гроші у США з неба не падають, треба важко працювати
Чернівчанин Іван М. тепер мешканець Нью-Йорка. До США разом із сім’єю переїхав два роки тому. "Нам пощастило виграти CREEN CARD, – розповідає. – Спочатку було складно, однак був потужний стимул. Дуже хотілося жити краще. Насправді виграти CREEN CARD не так важко. Складніше на співбесіді у посольстві – там головне триматися впевнено та бажано мати знайомих або рідних у США (до яких власне їдеш). Знайти роботу у Штатах зовсім нескладно, особливо якщо перебувати на легальних правах. Наразі ми з дружиною працюємо, старший син навчається у коледжі, а молодший – у школі. Він вже справжній американець і англійською володіє краще, ніж українською. Нам тут добре, дуже багато ідей та задумів. І ми не плануємо повертатися до України. Лише за родичами сумуємо, якби вони були тут – стало би веселіше. Щодо цін та зарплати, то узагальнити важко. Однак знаю точно, що мінімальна заробітна плата – не менше шести доларів за годину. Головне – реально дивитися на життя. Щоби щось мати, тут потрібно дуже багато працювати, можливо, навіть більше, ніж в Україні. Деякі не можуть жити у Штатах. Дехто повертається на Батьківщину. Багато людей у "рожевих окулярах" гадає, що варто тільки прибути до США, як гроші сипатимуться з неба, однак так не буває. Хто хоче і багато працює, перед тим відкриваються величезні перспективи".
"Американці загалом люди щирі та привітні, – каже Іван, – друзів-американців у мене поки що не має, однак є знайомі. Хоча Нью-Йорк – місто багатонаціональне, тут можна зустріти осіб будь-якої національності. Працюємо ми з нашими, живемо у Брукліні, де американців не так вже й багато. Нашого можна впізнати тільки по приїзді: за одягом, стилем, однак разючої різниці навіть тоді немає. А тим паче після адаптації та звикання до тутешнього способу життя".
Тут заробляють навіть на аваріях
Ігор Лазареску мешкає у Каліфорнії: "Коли моя сім’я емігрувала до США, я довчався у шостому класі. Спочатку думав, що взагалі там не виживу. Було дуже сумно. Однак згодом звик. Тепер мені кажуть, що я навіть зовні подібний до американця. Тут потрібно крутитися. Я маю 5 дипломів. Працюю на будівництві. У майбутньому прагну повернутися в Україну та відкрити там свій бізнес. Всі сім років життя в США я дуже сумував за Україною, вона часто мені снилася".
"Ми з батьком купуємо старі будинки, робимо там ремонт та перепродуємо, – розповідає Ігор. – Загалом способів заробити гроші дуже багато. Можна просто потрапити в аварію (відшкодування збитків того варте). За одну аварію я отримав близько семи тисяч доларів. Українці та росіяни часто займаються крадіжками машин, але це дуже небезпечно. Пригадую, нещодавно поліція спіймала величезну партію крадених машин, а злочинців посадили до в’язниці. Щоправда, і штрафують у США серйозно: за перевищення швидкості – від 350 доларів, і з кожним новим порушенням дедалі більше, а ще величезні штрафи за неповагу до благоустрою (засмічення вулиць тощо).
Наскільки я знаю, пенсія там 500-600 доларів. У звичайному ресторані, наприклад, китайському, можна поїсти за 40 доларів. А ось у російському – приблизно за 200. При цьому їжа там не така вже й смачна, однак клієнти завжди є, адже постійно хочеться чогось рідного.
Коментар
Валерій Белінський,
працівник музею буковинської діаспори:
"Перші українці у США з’явилися вже у XVII ст. Проте це були лише поодинокі випадки. Цього року можна відзначати 140 років з дня першої свідомої еміграції до США. У 1865 році до Бостона прибув Агапій Гончаренко, революційний діяч, товариш Т. Г. Шевченка, переслідуваний в Україні. Саме він створив газету "ALASKA HERRLD", що допомагала адаптуватися українським емігрантам. Українці приїжджали працювати на шахтах Східної Пенсильванії, брали участь у Громадянській війні у США, воювали в американському війську під час Першої світової війни".