RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Вірменин повертає форель у Карпати

В Україні щороку виробляють 100 тонн форелі, тоді як у сусідній Румунії – 3000, а у Польші – 18000 тонн. Відродити вітчизняний ринок королівської риби взявся підприємець Левон Тертерян з Банилова Вижницького району. І треба сказати, що справа, за яку він взявся, йому вдається.

Три рибини –

міцна сім’я

– Пам’ятаю, як у дитинстві ловив рибу, бо у нас, у Вірменії, форель – найперший делікатес, – розповідає Левон. – Ось тоді й дав собі слово – виросту, заведу собі форелеве господарство.

Після школи Левон вступив до Кам’янець-Подільського військово-інженерного училища. Під час навчання познайомився зі Світланою, яка вчилася у педінституті. Закінчивши вузи, молоде подружжя поїхало на батьківщину Левона.

– Отам я вперше побачила, який мій чоловік рибалка, – згадує Світлана. – На Севанському озері він на три гачки трьох рибин спіймав. Але найбільше мене Левон здивував, коли протягом семи хвилин перебував під водою, я навіть злякалася. А він раптом випірнув з двома величезними раками.

Далі служив Левон Тертерян у Забайкаллі, воював у Карабаху.

– Коли звільнився у запас, переїхали на Буковину, – каже Тертерян. – Працював заготівельником шкур, м’яса. А якось згадав про мрію дитинства і взявся за справу, тим паче, що у Банилові й місце відповідне знайшлося – колишній гравійний кар’єр в урочищі Пікет.

Після того, як звідси вибрали гравій, банилівчани перетворили кар’єр на сміттєзвалище. Тому коли Тертерян вирішив створити тут форелеве господарство, багато хто не йняв віри. Однак колишній майстер спорту з важкої атлетики виявився "міцним горішком" – понад місяць тут вичищали й вивозили сміття. Зате коли впорядкували пустир, побачили, що це ідеальне місце для розведення форелі – недалеко річка, є гарні підгрунтові джерела. Крім цього, тут гарний краєвид, чудовий схід і захід сонця, а це неабиякий фактор у рибництві.

Б’ють форель струмом

За чотири роки, відколи Левон Тертерян взявся розводити форель, зроблено чимало. Насамперед, він викупив землю, обладнав декілька водних рукавів, збудував два будинки, є розплідник. Тут риба проходить всі стадії розвитку – від ікри і нересту до кондиційної готовності. Є форель різна, але найгарніша – золотиста. Глибина водоймищ – до 1,2 метра. Крім господаря, тут працюють ще троє осіб. Технічна ідея створення цього господарства теж належить його власникові, який за освітою інженер. Хоча за цей час довелося вивчати й ветеринарію, адже форель – риба вибаглива. Скажімо, не можна брати її до рук, отримає тепловий опік – від різниці температур. Звичайно, господар вдається й до послуг спеціалістів. А віднедавна тісно співпрацює з ученими Львівської зооветеринарної академії, зокрема з професором Володимиром Божиком.

– Ви тільки вдумайтеся, – каже він, – у Польщі щороку виробляється 18 000 тонн форелі, Румунії – 3000 тонн, у Вірменії з населенням два мільйони осіб – до 3000 тонн. А Україна виробляє всього 100 тонн форелі на рік. Тому й завозимо цей вид риби з Польщі, Данії і Норвегії. Найбільша ж проблема – риб’ячий корм. Завод, який розташований у Дніпропетровській області, ледь зводить кінці з кінцями.

За словами Левона, нині в нього у господарстві набирається не більше десяти тонн риби, половина з якої – товарна. На Буковині, крім нього, вирощують форель ще в рибкомбінаті і у Лопушнянському рибогосподарстві. Проте в мізерній кількості. Труднощі насамперед полягають в тому, що виживає надто мало личинок. У гірських річках личинки не виживають через повені і варварські методи вилову, не кажучи вже про транспортування деревини трелювальними тракторами. Як каже Тертерян, він декілька разів випускав форель для розмноження в місцеву річку Розтоку, але її били електрострумом браконьєри. Тому потрібне таке законодавство, яке б створило надійний заслін шкідникам.

Проте, незважаючи на труднощі, Тертерян має намір розширити свої володіння і спорудити ще декілька водоймищ з відповідною системою циркуляції води. Бо каже, що це не просто захоплення, а бізнес. Реалізує ж рибу у престижних ресторанах по всій Україні.

– Ми раді, що в нашому селі з’явився добрий господар, – каже голова сільради Микола Андрюк. – Отой пустир був у нас як більмо в оці, а тепер є не лише риба, а й кошти у місцевому бюджеті. Левон Тертерян, як і інші місцеві підприємці, завжди відгукується на наші потреби. Знаю, що попри форель Левон має намір зайнятися ще й вирощуванням африканського сомика. Справа ця дуже складна, але вірю, що він і її осилить.

Лисиця-браконьєр

Оглядаючи форелеве господарство, звернув увагу на капкани. Побачивши моє здивування, дружина Левона Світлана усміхнулася:

– Минулої зими хтось форель псував: половину рибини з’їсть, а половину чи й хвоста залишить. Місяць чоловік вночі виходив на лови і, зрештою, з’ясував, хто робить шкоду. Це була лисиця. Підкрадеться вночі до води, скаламутить її хвостом, а коли форель починає метушитися, тут же хапає її. Довелося бешкетницю впіймати. Але за нею прийшла інша любителька форелі – видра. Її теж довго вистежували. Тепер маємо спокій, але, певно, тимчасовий. 


Рецепти

від Світлани Тертерян

Пструги (форель) у сметані "По-гуцульськи"

Склад: пструги – 750 грамів, 1 цибулина, пучок зеленого кропу, 200 г сметани, 50 г мінеральної води, 20 г олії, сіль і приправи зі смаком авокадо, 3 ст. ложки борошна білого.

Рибу почистити, розрізати на однакові шматки, замаринувати сіллю і приправами на 20 хвилин. Потім на гарячу сковорідку покласти нарізану цибулю, трохи потушкувати. Далі смажити рибу, обкачану в борошні, по дві хвилини з кожного боку, й залити потім сметаною з мінеральною водою. Накрити це на 5 хв. і тримати на невеликому вогні, потім додати порізаний кріп і тримати ще дві хвилини. Подавати цю страву краще з банушем.

Пструги-гриль

Підготувати рибу і вогонь-грань. Пекти її потрібно на металевих решітках по 3-5 хв. з кожного боку. Гарячою вживати з печеною картоплею.

Риба з духовки

1 кг риби, 1 кг чи 600 г помідорів, 500 г перцю, 3-4 цибулини, зелень.

Очищену форель треба розрізати вздовж по хребту. Замариновану й натерту олією покласти на деко. Туди ж додати нарізані помідори, перець, цибулю, зелень і поставити це в духовку, нагріту до 200 градусів, на 20-30 хвилин.

Редактор: admin
10-02-2005, 19:26
Коментарів 0 Переглядів 8 588

Теги -

У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.