Пора відпусток у розпалі, багато хто планує вирушити на море разом з дітьми. Такий відпочинок особливий, адже діти потребують посиленого догляду і на пляжі, і у воді.
Вік для моря – 4-5 років
– Море – це, звичайно, корисно для здоров’я, адже відбувається так звана кліматотерапія, на морі ми вдихаємо пари, насичені йодом, що особливо важливо для нашого йододефіцитного регіону, – розповідає доцент кафедри факультетської педіатрії та медичної генетики БДМУ Микола ГІНГУЛЯК. – Під час перебування на сонці організм у дітей поповнюється вітаміном D і зміцнюється кістково-м’язова система. Крім того, ті дітки, які протягом року мали переломи, можуть з допомогою піску вигріватися.
Отож, позитивного багато, та нехтування елементарними "пляжними" правилами може призвести до прикрих наслідків.
Найкраще їхати на море вже з 4-5-річною дитиною. Менші діти ще не так добре переносять зміну клімату, їхня шкіра занадто чутлива до прямих сонячних променів, адже у шкірі малюка міститься мало меланіну, який захищає її від шкідливого впливу сонця.
Збираємо аптечку
Збираючись на море, не забудьте прихопити із собою аптечку з найнеобхіднішими ліками. Насамперед візьміть спрей від опіків, наприклад, "Пантенол", жарознижувальні таблетки, найкраще парацитамол і препарати від шлунково-кишкових розладів. Адже деяким людям достатньо змінити клімат, воду, і з’являється діарея, яку називають діареєю туриста.
Якщо їдете на море в автобусі, візьміть і таблетки проти закачування – аерон. А ще не годуйте дитину перед дорогою рідкою їжею та овочами, які довго перетравлюються у шлунку.
На пляжі давайте дитині більше пити
На сонці потрібно перебувати не довше 15 хвилин – це той час, протягом якого дитина купається у морі. Не залишайте дитину під прямими сонячними променями. На голову обов’язково одягайте панамку. Загалом дитина повинна перебувати під парасолькою, щоби не отримати опіки.
Через потовиділення організм втрачає багато води, тому на пляжі дітям давайте більше пити. Пити дитина повинна часто і маленькими ковточками, щоби надмірна кількість рідини не посилювала потовиділення і не виводила потрібні мінеральні речовини. Кількість води – 70-80 мілілітрів на кілограм ваги. Наприклад, однорічна дитина важить 10 кілограмів і вона повинна випивати спекотного дня до літра води. Надавайте перевагу мінералізованій воді, яка містить сіль, та сокам. Якщо дитину мучить спрага, добре давати їй кавуни, які також містять багато мікроелементів, що сприяють покращенню водного балансу.
До купання у морській воді підготуйтеся
Купання у морській воді – найприємніший спосіб загартовування. Але пам’ятайте, що заходити у воду треба поступово, адже механізм терморегуляції у дітей ще не досить налагоджений, тому вони швидко переохолоджуються.
Перед тим, як розпочати купання, підіть з дитиною у тінь на 10-15 хвилин, щоби шкіра трохи охолола. Адже різкий контраст між холодною водою і нагрітим на сонці тілом – це стрес для організму.
Купатися, так само, як і перебувати на сонці, потрібно зранку до 11-ї години або ввечері після 17-ї години, але не у час обіднього сонцестояння, коли спека найбільша.
Перш ніж занурити дитину у воду цілком, змочіть їй ручки і ніжки. Після того, як вийде з води, добре витріть рушником, не залишайте висихати дитину на сонці. Мокре тіло і речі можуть також призвести до переохолодження.
Після повернення з моря дитина знову повинна акліматизовуватися. Тому не давайте їй одразу нових продуктів і дотримуйтеся режиму дня, який був на морі.
Пам’ятайте і про температурний дисбаланс. Морські регіони від нашого відрізняються за температурою на 6-10 градусів. Це, здається, незначний перепад, але організм все ж його відчуває. Тож у перші дні після моря намагайтеся одягати дитину так, щоби вона не переохолоджувалася, інакше відпочинок може перетворитися на лікування.
Перша допомога на пляжі* Сонячний удар
Тривале перебування на сонці може призвести до сонячного удару (впливу прямих сонячних променів) або теплового удару (загального перегрівання організму). Вони супроводжуються такими симптомами, як підвищення температури, слабкість, головний біль, блювота.
Якщо ви відчули, що з дитиною щось негаразд, терміново відведіть її у тінь, дайте попити. Якщо є можливість – обгорніть вологим простирадлом, покладіть на голову холодний компрес і заберіть до кімнати.
* Якщо в очі потрапив пісок
У жодному разі не примушуйте дитину моргати і сильно примружувати очі. Тверді піщинки можуть подряпати рогівку.
Потрібно промити очі чистою, бажано кип’яченою, водою. Якщо є можливість, закапайте дитині очі краплями, наприклад, левоміцетиновими. Якщо після цієї процедури дитина і далі відчуває дискомфорт, зверніться до лікаря.
* Якщо дитина наковталася води
Після повернення з моря дуже часто батьки з маленькими дітками звертаються до ЛОР-лікаря. Ніс закладений, дихання через ніс порушене, а все через те, що дитина, пірнаючи, наковталася води.
Якщо дитина напилася морської води, яка зазвичай біля берега забруднена, потрібно викликати у неї блювоту, натиснувши пальцем на корінь язика.
21-07-2005, 20:29
0
7 879