Доброго дня. Мене звати Ірина. Пане професоре, скажіть, що саме вказує на проблеми із серцем – біль чи щось інше?
– Біль у лівій половині грудної клітки або за грудиною – перша ознака проблеми серця, друга, яка може бути паралельно з нею, – задишка. Далі можливі аритмія (порушення серцевого ритму), гіпертензія (підвищення артеріального тиску), набряковий синдром тощо. У разі больових відчуттів обов’язково потрібне обстеження, щоби визначити, чи біль у грудній клітці справді кардіального походження.
Доброго дня, це Світлана з Чернівців. Мене цікавить, які найбільш кризові періоди життя з точки зору кардіології?
– Перший період – це 16-19 років, коли відбувається стрімке "дорослішання" організму. Далі для жінок настає більш спокійний час, коли вони захищені жіночим статевим гормоном естрогеном. А у чоловіків діє тестостерон (гормон агресії), що, можливо, й обумовлює більше інфарктів та інсультів у молодому віці саме у чоловіків.
Потім настає кризовий період для жінок – 40-55 років, коли починається клімакс, можливі помірні дистрофічні зміни серця.
Чоловіки також можуть вважати своїм небезпечним періодом 40-55 років, коли закладається основа ішемічної хвороби серця. В такому віці бажано пройти обстеження, щоби переконатися, що немає "серцевих" проблем.
Їжу намагайтеся недосолювати
Доброго дня, це вас турбує Іван Петрович. Незабаром мені потрібно відвідати кардіолога. Скажіть, які аналізи потрібно надавати та які обстеження необхідно пройти при "серцевих" проблемах?
– Обов’язково потрібно надати кардіологу загальний аналіз крові, вміст холестерину і, можливо, рівні кардіоспецифічних ферментів та показники запалення – так звані ревмопроби.
Щодо обстежень, то починають їх з електрокардіограми спокою. Якщо у людини є зміни серця під час обстеження, пацієнт потребує термінового лікування, якщо немає – дообстеження.
Наступний етап обстеження – ехокардіографія, яка дозволяє здійснити у подальшому проби з навантаженням. Варто зробити рентгенографічні дослідження. Можливо, останнім етапом кардіологічної діагностики буде спрямування до Києва або Львова на коронаровентрикулографію.
До речі, чернівецькі лікарні закупили апарати цілодобової реєстрації ЕКГ (холтерівські монітори), зокрема я знаю, що такий вид обстеження можна зробити в обласному кардіодиспансері та у міській лікарні №3. Це безпечний метод діагностики. Встановлюють апарат, людина у цей час ходить, їсть, відчуває усі "побутові" навантаження. Лікарі визначають, за яких умов у людини з’являється та чи інша хвороба.
Доброго дня, мене звати Тетяна. Моя дитина часто хворіє на ангіну. Знаю, що після ангіни частим ускладненням є захворювання серця. Які саме симптоми вказують на таке ускладнення?
– Ангіна, особливо за умов частого її розвитку та наявності хронічного тонзиліту, може призвести до запалення серця, тобто міокардиту, особливо у молодому віці. Про це свідчать такі симптоми, як біль у серці, задишка і тахікардія (пришвидшене серцебиття). У такому разі потрібна спільна консультація ЛОР-лікаря та кардіолога, щоби визначити доцільність тонзилектомії (видалення гландів). Це потрібно для того, щоб уникнути у подальшому розвитку міокардиту або пошкодження запальним процесом клапанів серця, формування пороків серця.
Вас турбує Віктор Васильович. Чув, що для профілактики серцево-судинних захворювань радять завжди недосолювати їжу. Пане лікарю, скажіть, чим сіль небезпечна для серця?
– Якось українські вчені виявили, що у шести селах Закарпатської області була дуже велика кількість ускладнень серцево-судинної патології. Коли перевірили якість води, з’ясувалося, що норма її "соленості" перевищена.
Загалом при надмірному вживанні солі спостерігається така тенденція: збільшення її в організмі призводить до зростання об’єму циркулюючої крові, а далі до збільшення артеріального тиску.
У природних складових нашої їжі солі вистачає, а її досолювання – це лише звичка. Наскільки вживання солі небезпечне при "серцевих" проблемах, залежить від захворювання, наприклад, для пацієнтів з гіпертензією вона абсолютно протипоказана.
Доброго дня, Сергій з Чернівців турбує. Кажуть, що хорошим профілактичним засобом проти серцево-судинних захворювань є мед та часник. Чи правда це?
– Мед – корисний природний антиоксидант із позитивним впливом на всі системи організму, в тому числі і на серцево-судинну.
Часник впливає на зменшення активності ліпідного середовища організму. Однак багатоцентрові дослідження цього не довели. Отже, вживати мед і часник можна, але потрібно бути обережними з огляду на такі захворювання, як цукровий діабет, гастрит тощо.
Зміна "нижнього" тиску теж небезпечна
Доброго дня, мене звати Наталя, я зараз вагітна. У мене тахікардія, скажіть, чи нормальне явище пришвидшене серцебиття у вагітних?
– Впродовж вагітності відбувається значне збільшення навантаження на організм жінки. У відповідь на це виникає тахікардія. Але у кожному конкретному випадку це є індивідуальна лікарська ситуація.
Доброго дня. Хочу проконсультуватися з кардіологом. Моєму синові 19 років, і йому поставили діагноз "міокардіофіброз, вторинний пролапс мітрального клапана, гемодинамічно невагомий, синусова тахікардія". Скажіть, будь ласка, чи можливо, що цей діагноз виявили лише зараз?
– Міокардіофіброз означає, що ваш син переніс запальний процес. Найчастіше ми радимо у такому разі звертатися до ЛОР-лікаря. Крім того, це можуть бути ускладнення після грипу, пневмонії тощо. Системне запалення торкнулося серця, і це наслідок такого процесу.
– Річ у тому, що досі ми проходили обстеження і такого не було.
– Коли ви звернулися до лікарів, то залишкові явища дозволили поставити діагноз міокардіофіброзу.
– А порадьте, будь ласка, як зараз лікувати сина?
– Постежте за тахікардією – потрібно обов’язково шукати її причину. У нормі пульс людини повинен бути 60-80 ударів на хвилину, якщо ця межа перевищена, у такому разі потрібен комплекс обстежень. Необхідно здати аналізи крові, включаючи показники запалення, пройти ультразвукове сканування та електрокардіографію, щоби ми могли призначити пробу з фізичним навантаженням і визначити причину. Крім того, хлопець повинен не переохолоджуватися, тому що будь-яке запалення може активізувати запальний процес. Здійсніть обстеження восени – під час переходу до холодної погоди.
Мені 45 років, є порушення гормональних функцій, а нещодавно визначили помірні зміни міокарда задньодіафрагмальної ділянки лівого шлуночка. Скажіть, що робити у такому разі?
– Насамперед, окрім електрокардіограми, потрібно зробити ще й таке обстеження, як ехокардіографія. Саме це обстеження об’єктивізує діагностику і дозволить оптимізувати терапію. Окрім того, у жінок у віці 40-55 років помірні зміни задньодіафрагмальної ділянки можуть бути пов’язані з початком клімаксу. У цьому випадку оптимальним варіантом буде консультація кардіолога і гінеколога.
Доброго дня, мене звати Тамара Петрівна. У мене постійно "стрибає" діастолічний тиск. Скажіть, що робити?
– Якщо виявляються порушення, є препарати (наприклад, з групи альфа-адреноблокаторів), які впливають саме на діастолічний тиск. Але їх призначення потребує консультації лікаря.
– А чи небезпечно, коли змінюється діастолічний тиск, адже раніше більше уваги приділяли систолічному тиску?
– Дослідженнями останніх років доведено, що небезпечним для здоров’я є збільшення і систолічного ("верхнього") і діастолічного ("нижнього") тиску. Загалом у нормі він повинен становити 80.
Пане лікарю, мене дуже цікавить, який санаторій ви би порадили для людей із серцево-судинними захворюваннями?
– Хмільник корисний з точки зору кардіологічної допомоги. Ідеальний варіант для стабілізації нервової системи у кардіологічних хворих з функціональними розладами – це місцевість передгір’я та гірський регіон. Якщо немає вираженої тахікардії та гіпертензії (підвищення артеріального тиску), можна порадити відпочинок на морі, але потрібно бути обережнішим із сонячним випромінюванням.