
Причини появи неприємного запаху з рота різні. Але насамперед це може свідчити про те, що у роті є зруйновані карієсом зуби чи корені зубів, запалення ясен, і потрібно, звісно ж, звернутися до лікаря. Крім того, до несвіжого подиху може призвести і така банальна річ, як неправильне чищення зубів, коли в порожнині рота є залишки їжі, особливо у міжзубних проміжках. У таких випадках можна скористатися спеціальними зубними нитками (флоссами). Вони не пошкоджують ясна, а підбирають їхню товщину залежно від щілин у зубах.
Зубний наліт на язику теж "допомагає" несвіжому подиху. Для його зняття зараз випускають спеціальні зубні щітки, які на зворотному боці робочої частини мають пристосування спеціально для зняття нальоту. Якщо ж усі причини усунуто, а неприємний запах залишився, варто відвідати ЛОР-лікаря, щоби переконатися, що до цього не призводить хронічний тонзиліт, тобто запалення мигдалин.
Неприємного запаху допоможуть позбутися еліксири, які є антисептиками – вони одночасно вбивають бактерії і дають свіжий подих. Щоправда, ефективні еліксири до першого вживання їжі. До речі, жувальні гумки або м’ятні цукерки допоможуть позбутися проблеми лише на нетривалий час.
З якого віку потрібно регулярно відвідувати стоматолога дитині?
Перший візит до стоматолога для дитини повинен бути у 1,5-2 роки. А загалом, щоби у дітей було менше проблем із зубами, потрібно вже з двох років навчити дитину полоскати рот, щоби вона не ковтала воду. Для цього слід взяти кип’ячену воду та дві склянки. Дитина має набирати воду в рот, полоскати та випльовувати воду у порожню склянку. Потім можна використовувати для полоскання однопроцентний розчин кухонної солі.
Починаючи вчити дитину чистити зуби, дайте їй лише вологу спеціальну дитячу щітку без пасти. Коли вже використовуєте дитячі пасти, вибирайте такі, які містять меншу концентрацію фтору, ніж у "дорослих" пастах.
Чи можуть зуби мудрості з’явитися не у 16-18 років, як це повинно бути, а у старшому віці?
Зараз людина дедалі менше вживає сирої їжі. Кулінарна обробка продуктів призводить до того, що ми вживаємо переважно м’яку, подрібнену їжу, відтак недостатній жувальний тиск на зуби та зв’язувальний апарат зубів робить щелепи меншими. Іноді для 32 постійних зубів на щелепах просто не вистачає місця. Тому і 8 зубів, так звані "зуби мудрості", які з’являються зазвичай у 16-18 років, можуть з’явитися значно пізніше. У такій ситуації проконсультуйтеся з лікарем, щоби він за перших ознак неправильного росту їх видалив.
Що робити, якщо неправильно ростуть зуби. Чи можна виправити їх дорослій людині?
Якщо ви помітили, що зуби у дитини ростуть нерівно, не зволікайте, зверніться до стоматолога-ортодонта, який призначить змінні чи незмінні апарати для вирівнювання зубів, у народі їх ще називають пластинками. Звісно, найефективніше таке лікування для дітей, адже вже навіть після 18 років кістки стають кальцинованими та твердими, і на них важко вплинути з допомогою змінних конструкцій. У такому разі стоматологи використовують брекет-системи. Вони підходять і для дітей, і для дорослих. Брекет-система зовсім не заважає спілкуванню, а позитивні результати з’являються через 9-15 місяців.
Які пломби для яких зубів вибрати під час лікування?
Якщо потрібно не просто закрити дефект твердих тканин зуба, а наблизити колір та блиск пломби до кольору зуба, використовують так звані фотополімерні пломбувальні матеріали, у народі їх називають гелевими пломбами. Цей матеріал стає твердим під дією світла з певною довжиною хвилі. Пломби з фотополімерних матеріалів використовують насамперед для відновлення передніх зубів.
Пломбувальні матеріали хімічного твердіння твердішають внаслідок хімічної реакції, що відбувається при змішуванні двох паст. Деякі з цих матеріалів здатні виділяти фтор у тверді тканини зуба, тобто мають ще й карієсопрофілактичний ефект. Їх використовують здебільшого для жувальних груп зубів, тобто бокових зубів.
Від редакції: "МБ" започатковує нову рубрику "Заочна консультація лікаря", у якій на запитання читачів відповідатимуть фахівці з різних напрямків медицини.