В Україні курить кожен другий чоловік і кожна п’ята жінка. У нашій державі налічується 9 мільйонів активних курців. Про те, що людина, яка курить, шкодить своєму здоров’ю – відомо. Але наскільки небезпечний курець в офісах, барах, ресторанах для оточуючих, які мимоволі стають пасивними курцями?
Вдихаємо
половину цигарки
– Протягом останніх років з’являється дедалі більше повідомлень, що так зване пасивне або примусове куріння, тобто вдихання забрудненого цигарковим димом повітря, сприяє розвитку у людей, які не палять, захворювань курців, – розповідає головний фахівець відділу медико-біологічного забезпечення УМНС Світлана МОЙСОВА. – Вчені дослідили, що 35-40 відсотків тютюну в цигарках з фільтрами згоряє під час затягувань курця, а інша частина – 60-65 відсотків – під час тління між затягуваннями. Саме цими відсотками активний курець і "ділиться" з присутніми.
Запалена цигарка є джерелом "бокового" диму і тим самим впливає на людей, які перебувають поруч і не палять. Наприклад, активний курець, викурюючи одну цигарку, вдихає 18,4 міліграма чадного газу і 2,1 міліграма нікотину, а пасивний курець, вдихаючи дим протягом години, "насичує" організм 9,2 міліграма чадного газу і 0,04 нікотину, а це дорівнює викурюванню половини цигарки.
Спеціалісти підрахували, що шкода від пасивного куріння така сама, як шкода від викурювання однієї цигарки через кожні 5 годин, а цигарковий дим уже через 10-15 хвилин здатний призвести до посиленого сльозовиділення. Особливо чутливі до подразнень цигарковим димом слизові оболонки носа і очей.
Також вчені довели, що навіть нетривала дія цигаркового диму на людину, яка не палить, призводить до сповільнення циркуляції крові в організмі і є причиною серцево-судинних захворювань.
Лікарі давно застерігають курців, що така шкідлива звичка може призвести до імпотенції. Але нещодавно стало відомо, що і пасивне куріння може бути причиною розвитку імпотенції у чоловіків, а у жінок – причиною непліддя і спонтанного аборту.
Цигарковий дим і діти
Найбільш негативно пасивне куріння впливає на дітей. Наприклад, на зріст дитини впливає перебування її під дією цигаркового диму у домашніх умовах, якщо у сім’ї курять двоє і більше людей, особливо якщо курили під час вагітності.
Вплив тютюнового диму на дитину підвищує ризик виникнення таких проблем, як зниження функції легенів, підвищення ризику важких інфекційних захворювань. Тож якщо батьки-курці перебувають в одному приміщенні з малюком, він частіше потерпає від гострих респіраторних захворювань, бронхітів, запалення легенів тощо. Адже організм маленької дитини значно гірше захищається від пасивного куріння, ніж дорослий. Крім того, існує зв’язок між пасивним курінням і проблемами в психіці дитини.
Не все так страшно?
Минулого року американські вчені оприлюднили сенсаційне дослідження. Вони почали стверджувати, що пасивне куріння не таке небезпечне для здоров’я людини, як вважалося раніше. Їхні дані засновані на результатах досліджень, у яких брали участь понад 30 тисяч людей. Всі вони ніколи не курили, але постійно перебували поруч з курцями. У жодного з них не було виявлено хвороб, причиною яких міг стати цигарковий дим. Щоправда, таку заяву медики сприйняли досить критично. Опоненти цих вчених все ж наполягають, що пасивне куріння може призвести до серйозних захворювань, і потрібно мати це на увазі.
27-01-2005, 18:03
0
5 695