В обласному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій повідомили, що вся інженерна техніка готова до ліквідацій наслідків НС, які можуть статися взимку. Проте рятувальників залучатимуть лише у разі серйозних проблем, наприклад, якщо населені пункти буде відрізано від цивілізації хуртовинами. А зараз розчищати дороги повинні комунальники. В УМНС застерігають від іншої проблеми, пов’язаної зі зниженням температури – загибелі людей від переохолодження.
Минулого року в області замерзли 36 осіб. За словами Олексія СМИРНОВА, начальника центру пропаганди УМНС, більшість загиблих – це люди без постійного місця проживання, рідше жертвами холоду стають люди похилого віку.
Не завжди причиною переохолодження стають сильні морози. Тривале перебування на вулиці та відсутність теплого взуття навіть за плюсової температура – +2, + 3 градуси– можуть стати причиною гангрени стопи.
Переохолодження не завжди можна зразу помітити, тож замерзлих безпритульних знаходять переважно або вже мертвими, або у важкому стані двірники, працівники ЖРЕПів, міліціонери, перехожі. Зазвичай – у підвалах, великих колекторах каналізації, на новобудовах, у неопалюваних приміщеннях і просто на вулиці.
Тенденція до подібних нещасних випадків минулого року розпочалася наприкінці листопада – на початку грудня.
Що краще одягати, коли холодно
Найбільше людина ризикує обморозити руки, ноги, ніс, щоки та вуха. Коли людина змерзає, активізуються захисні сили організму, і кров потрапляє передусім до життєво важливих органів – серця та головного мозку. Натомість у кінцівках кровообіг сповільнюється, судини звужуються, і цим органам загрожує обмороження. Тому насамперед треба подбати про теплий та зручний одяг і взуття.
Одягайтеся, як "капуста": чим більше светрів і штанів, тим краще. Таким чином довше зберігається тепло.
Обов'язково одягайте шапки і шарфи, на руки теплі рукавички, а на ноги – шкарпетки. Якщо змерзнуть ноги, то переохолодження не уникнути. Тож якщо збираєтеся довго стояти на вулиці, треба одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху – бавовняні. Вовна, подразнюючи рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріває їх. А бавовна зберігатиме це тепло. Взуття повинно бути теплим, але не тісним.
Щоби захистити шкіру відкритих ділянок тіла від морозу, перед виходом на вулицю змащуйте її жиром (гусячим чи качачим) або масним кремом. Це захистить її від холоду та збереже тепло.
Обов'язково змащуйте губи помадою або хоча би соняшниковою олією. Якщо немає змоги зайти до приміщення, постійно рухайтеся, але стежте, щоби не промокло взуття.
Час від часу розтирайте ноги знизу вгору, розмахуйте руками, пританцьовуйте.
Допоможе зігрітися гарячий чай з лимоном, молоко, але не кава.
Перед тим, як вийти на вулицю холодної пори року, ніколи не пийте трав'яних настоїв. Деякі трави мають потогінну дію, тому на холоді ви швидко спітнієте і змерзнете.
Не вживайте спиртного на морозі. Від цього судини спочатку розширюються, а потім різко звужуються і уповільнюють потрапляння крові до тих ділянок, які цього найбільше потребують – до ніг, рук, обличчя. Тоді чутливість шкіри знижується, і людина ніби не відчуває холоду, але це найнебезпечніше.
Не варто також курити на морозі. Нікотин звужує судини, і людина ще більше мерзне.
На морозі енергетичні затрати організму дуже великі, тому їжа повинна бути відповідною – калорійною і гарячою.У гіпертоніків та астматиків судини надто чутливі до холоду, а у тих, хто вживає барбітурати чи транквілізатори, взагалі притуплена чутливість судин до холоду.
З дітьми віком до одного року не можна гуляти, коли температура повітря нижча 15°С або коли вологість надто висока. Шкіра малюка значно чутливіша до холоду, ніж у дорослих.
Якщо ви змерзли
Якщо шкіра рук, ніг чи обличчя на холоді дуже червона, турбуватися не варто. Якщо ж вона побіліла – це перша ознака обмороження. Тому треба діяти негайно. В жодному разі не можна розтирати шкіру снігом – його кристали травмують шкіру. До того ж сніг брудний, і в мікротріщинки може потрапити інфекція. Зайдіть до теплого приміщення і обережно розітріть руки вовняним шарфиком чи шапкою. Руки треба розтирати від кінчиків пальців, поступово рухаючись вгору, а обличчя – м'якими рухами по колу. Якщо є можливість, після розтирання опустіть руки в теплу воду (15-17°С). Потрохи до неї підливайте теплу воду, доводячи температуру до 38-40°С.