Під час цьогорічної і минулорічної вступних кампаній у вузах Чернівців не відкрито жодної кримінальної справи щодо хабарництва. Тим часом у сусідньому Івано-Франківську відкрито дві кримінальні справи щодо хабарництва, які "обросли" майже 150-ма студентськими заявами, у Львові впіймали на хабарі ректора Галицького інституту, в Івано-Франківську – впіймали викладача на гарячому, коли він отримав хабара у сумі дев’яти тисяч доларів за вступ.
Щоправда, викладачів-хабарників у нас викривали минулими роками (і то – не під час вступних іспитів, а впродовж навчального року), а "суворе" покарання винних "вражає": вони отримали умовні терміни з відстрочкою. Щоби не засмучувати останніх, суд навіть не позбавив їх права обіймати певні посади. Тому вони продовжують працювати на попередніх місцях роботи.
Про хабарництво у навчальних закладах області розповідає начальник відділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Чернівецькій області Сергій ІВАСЮК.
– Чи додалося вам роботи після помаранчевої революції?
– Звернень стало набагато більше. Напевно, через те, що довіра людей до міліції зросла.
Якщо говорити про хабарництво, то, на жаль, люди звертаються анонімно. Нам анонімно повідомляють про те, що у тому чи іншому закладі посадові особи вимагають і отримують хабарі. Ці звернення ми розглядаємо, використовуємо в оперативній роботі. Але для того, щоби мати доказову базу, потрібні свідки.
Є поодинокі випадки, коли люди розповідають, що у них вимагали хабарі в минулому. У такому разі довести це неможливо, тому більш ефективно ми спрацьовуємо, коли звертаються за фактом вимагання хабара. Тоді вживають відповідних заходів у законному порядку, щоби впіймати на гарячому.
Ті, хто бере, і ті,
хто дає, не видають одне одного
– Скільки кримінальних справ порушено щодо хабарництва в освіті цього року?
– За півроку у сфері освіти порушено майже 20 кримінальних справ щодо фактів розкрадань грошових коштів, зловживань, підробки документів.
Щодо хабарництва, було виявлено факти у середніх навчальних закладах за видачу свідоцтв. Наприклад, в одному із навчальних закладів за певну грошову винагороду робили свідоцтва про закінчення навчального закладу особам, які там ніколи не навчалися. За отримання середньої освіти брали 100 доларів.
Фактів хабарництва під час вступної кампанії ні цього, ні минулого року не виявлено.
Відомо, що у деяких навчальних закладах існує система, коли збирають кошти, часом масово. Така ситуація склалася, бо влаштовує обидві сторони. Але хочу попередити: є у нас приклади, коли до відповідальності притягували обидві сторони.
Проблема подолання хабарництва у навчальних закладах є досить складною. Це пов’язано із невисокою зарплатою викладачів. Лише зараз планується підвищення зарплати, коли професор буде отримувати майже дві тисячі гривень. Вважаю, це зніме напругу.
Зараз розвинута система платного навчання, коли навчаються заможні люди. Якщо вони мають кошти для вступу та оплати навчання, то у них є і кошти для того, щоби оплатити свої іспити чи заліки, щоби не вчитися.
– Виходить, що ситуація у буковинських вузах влаштовує і студентів, і викладачів: одні дають – інші беруть хабарі, й усі задоволені. Чому ж у сусідів звертаються до міліції із заявою про хабара одночасно по 150 студентів? Чому там регулярно повідомляють про голосні справи, коли на гарячому ловлять ректорів, викладачів?
– Можливо, там свідоміші та сміливіші студенти.
А голосні справи – це усе відносно. Треба казати про голосні справи, коли є вирок суду. А коли оголошується, що викрито високопосадовців, вважаю, що казати щось потрібно, коли є реально засуджена людина.
Помста заявнику можлива, але міліціонера до кожного не прикріпиш
– Якщо припустити, що студент звернеться до вас із заявою про те, що у нього вимагають хабара – чи не виникне ситуація, що йому будуть мститися у рідному вузі за "транспортування сміття з хати"?
– Існує закон про захист свідків, який передбачає нерозкриття даних про свідка. Ми можемо дати інші дані про особу свідка (прізвище, місце проживання). Але так, щоби студент заявив, і більше ніхто не знатиме про нього, не буде. Він повинен дати хабара, який від нього вимагають. Потім буде слідство, суд.
І після того, як ми викриваємо хабарника, він знає, що заяву на нього написав такий і такий студент. Адже у нього є право на захист.
– Але чи не будуть сміливцю мститися у рідному вузі?
– Таке можливо. Як будуть діяти інші викладачі – неможливо передбачити. Ми не можемо прикріпити до студента працівника міліції, який буде ходити за ним і стежити, щоби його ніхто не чіпав і не ображав.
– Які результати роботи гарячої лінії?
– Анонімних звернень було небагато – 3-4. Але вони не стосувалися хабарництва. Багато було дзвінків під час подій в БДФА.
Щодо вимагання хабарів під час вступу – жодного звернення не було. Розумієте, це ж не та ситуація, що до людини підходять і вимагають хабара за вступ. Це завчасно батьки самі шукають підходи, зв’язки, щоби вирішити питання.
– Чи реально подолати хабарництво у вузах?
– Вважаю, хабарництво ми викорінимо, але з часом. Повинна змінитися свідомість. За радянських часів більшість вступали до вузів чесно, а зараз важко сказати, хто чесно, а хто нечесно, бо половина – це платники. А, як кажуть, якщо людина платить, то вона вже замовляє музику. Якщо вона не може прийти на занятття, вивчити предмет, то є альтернатива. Альтернатива – це гроші. Але подолати це явище можна – потрібен час.
18-08-2005, 20:34
0
1 764