Через тріскучі морози урожай зернових може бути значно меншим за прогнози. Як кажуть спеціалісти Мінагрополітики, у хлібних регіонах країни холод пошкодив значну частину посівних площ озимини. Ми відвідали одне з господарств області, щоби пересвідчитися, в якому стані перебувають озимі.
– Восени ми посіяли 420 гектарів пшениці і ячменю, – розповідає керівник ТОВ "Нове життя" Віктор Штирбу, що у Черленівці Новоселицького району. – Посіви були непоганими, але сніговий покрив невеликий, і дуже сильні морози могли пошкодити площі. Хоча, сподіваюся, що цього не станеться, але вже видно, що без пересівання – де більше, а де менше – не обійдеться.
Як каже Віктор Порфирійович, земля промерзла на глибину 40-70 сантиметрів. Чотири роки тому теж була подібна ситуація – тоді у Черленівці загинуло 100 гектарів ячменю. Сталося це через відсутність снігу на полях. Нині ж, хоча сніговий покрив невеликий, все ж є сподівання на те, що якусь частину озимих буде врятовано. Тому потрібно подбати про насіння для пересівання. За словами Віктора Штирбу, у господарстві воно є, як і кошти, бо за шість років керівництва ТОВ стало одним з найміцніших у районі: якщо в 2000 році тут було п’ять корів і декілька десятків свиней, то нині у Черленівці налічується понад 1000 голів худоби, свиней і овець. Торік, приміром, урожайність сягнула 32 центнерів зерна з гектара. Щоби придбати пально-мастильні матеріали, запчастини, інші засоби для господарювання, днями на Неполоковецький комбінат хлібопродуктів здали 100 тонн зерна по 60 копійок за кілограм. Тобто газдувати можна і є з чим, чого, на жаль, не скажеш про більшість сіл району. Так, з 30 господарств й десятка не набереться, які посіяли озимину. А деякі засіяли мізер – 20-30 гектарів. Є проблеми і з робочою силою. Хоча, приміром, у тій же Черленівці працюють на полі мешканці з п’яти сіл, і зарплата тут 60 гривень на день. Крім цього, господарство видає їм зерно і цукор.
– У районі посіяно озимини всього на 4600 гектарах, що становить 50 відсотків до потреби, – каже провідний спеціаліст райуправління сільського господарства Володимир Калараш. – Далася взнаки нестача оборотних коштів у господарствах. Але й те, що посіяли, треба буде, мабуть, пересівати. Наразі важко сказати, на якій кількості площ.
Як повідомили нам у головному управлінні сільського господарства й продовольства облдержадміністрації, в області озимі культури займають 40,5 тисячі гектарів, що становить 80 відсотків від потреби. Скільки ж засіяних площ вимерзло, наразі невідомо – інформацію збирають на місцях.
А в Черленівці ми все-таки побували на полі. Коли відгорнули разом з Віктором Штирбу сніг, побачили зелені паростки озимини. Значить на цьому полі буде врожай.
2-02-2006, 18:13
0
1 828