У Банилові на Вижниччині закладають городи.
Лише ранньої картоплі висадять 50 гектарів, йдеться у публікації "МБ".
При в’їзді у Банилів, що на Вижниччині, попри центральну дорогу біля багатьох будинків можна побачити сітки торішньої картоплі. Це залишки минулого врожаю для продажу.
"Потепління скорегувало весняні роботи в бік ранньої весни. Та це вже не перший рік. Раніше старі люди розповідали, що починали веснувати відразу після Великодня, коли земля прогрілася. А картопля мала перебувати в землі 90 днів. Тобто дотримувалися народної агрономії. Нині вже цього нема. Якщо ж класти картоплю у сухий грунт, то врожаю не буде, тому треба все робити завчасно. Виорати, внести добрива чи гній, підготувати насіннєву картоплю. Добре вносити природний гній чи попіл. Але тепер мало хто утримує велику рогату худобу, хоча згодиться й курячий послід. Здебільшого люди купують мінеральні добрива, які цього сезону дешевші, ніж були торік. Варто й міняти насіння, хоча би раз на три роки. Тоді буде гарний урожай", – ділиться Василь Кузь, пенсіонер.
Чимало банилівчан полегшують собі роботу завдяки малій механізації – нині тракторців й інвентарю вистачає повсюди. Підприємець Дмитро Кузяк розповідає:
"Орендую п’ятнадцять гектарів землі, а тут в мене знаходиться двогектарна площа. Нині посадили вже двадцять соток картоплі. В одній з київських фірм придбав насіння голландської селекції "Арізона". Воно видає 40 тонн з гектара, це хороший показник. Вже третій рік як висаджую цю бульбу. Також ми посадили чотири гектари ранньої картоплі, використовуємо такі сорти як "Рів’єра" та "Бела роса". На гектар даємо 450-500 кілограмів нітроамофоски та селітри. Попри картоплю, сіємо пшеницю та сою. Завдяки трактору, робота йде швидко", - каже чоловік.
Разом з головою Банилівської об’єднаної територіальної громади Василем Соломком їдемо подивитися, як зійшла плантація цибулі, яка була посіяна восени минулого року. Здалеку бачимо чималий шмат поля на шість гектарів, який виділяється зеленню. Плантація належить фермерському господарству "Джерело", засновником якого й був Василь Соломко, а нині господарство очолює його дочка Ольга. Як каже пан Василь, рік на рік не схожий. Приміром, торік похвалитися було нічим. Цього року ж є сподівання, що випогодить на добрий урожай. Картоплі висадили 80 гектарів. Також посадили один гектар супереліти для розведення.
"Нині в Банилові завершується посадка ранньої картоплі – це не менше 50 гектарів із застосуванням агроволокна, яким накриваються плантації. Садять картоплю фактично ручним методом. Картопля перед внесенням у грунт має бути пророщеною, з кільцями. Після холодів люди посадять ще до 300 гектарів картоплі. Нині у нас є понад двадцять фермерських господарств та понад 200 домогосподарств, які займаються товарним виробництвом сільськогосподарської продукції. У кожному дворі є малогабаритна техніка. Без механізації нині багато не навеснуєш. Частково селяни приступили й до посіву ранньої капусти у відкритий грунт. Коли середньодобова температура сягне десяти градусів, можна перейти й до столових буряків та моркви. Це необхідно для того, щоб не було стрілкування рослин – утворення суцвіть. Відрадно, що цього сезону добрива подешевшали на 30 відсотків, а також пальне. Приміром, карбомід торік вартував 42 тисячі гривень за тонну, а нині – 30 тисяч, дизельне пальне коштувало 50 тисяч гривень за тонну, нині – 36 тисяч за тонну. Банки надають грошові кредити під державні гарантії до 50 відсотків. Однак є інша проблема: протягом трьох місяців не було дощу. Сподіваємося, що тепер задощить", - каже Василь Соломко.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-04-2023, 14:57
0
1 662