Частина внесків одразу буде надходити у власність людини, на її особистий рахунок в накопичувальному фонді.
В Україні від 2023 року запрацює накопичувальна пенсійна система. Відрахування будуть обов'язковими для всіх діючих працівників, і в результаті з'явиться можливість отримувати виплати і з діючої солідарної системи, і з накопичувальної, йдеться у публікації
ТСН.
Як раніше заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, на першому етапі такі пакети можуть бути запроваджені для працівників ключових бюджетних підприємств задля випробувань такої системи, однак кінцевою метою є повноцінне впровадження накопичувальної пенсії в Україні в цілому.
Для початку розберемо, чим відрізняються солідарна, накопичувальна та змішана пенсійні системи:
Солідарна. Платимо податки, а держава з них виплачує пенсії. Ця система домінує в Україні. Вона працює за принципом, що українці, які працюють, фактично утримують пенсіонерів за рахунок пенсійних внесків.
Накопичувальна. У цьому випадку накопичені кошти є власністю пенсіонера. Українець може залишити кошти у спадок та скористатись ними в критичних випадках, наприклад, для лікування.
Змішана. Це коли балансує перший і другий варіанти одночасно. Змішана система в Україні вважається діючою, але, за даними Мінсоцполітики України, добровільні пенсійні накопичення мають менше мільйона людей – це близько 9% від кількості застрахованих найманих працівників.
Що і навіщо пропонують змінитиГоловне, що пропонують змінити, - це право власності. Наразі працюючі люди "скидаються" грошима, а держава їх виплачує у вигляді пенсій. Сплачуючи соціальні внески, працюючі люди набувають страховий стаж, який впливає на розмір їхньої майбутньої пенсії, але у свою власність нічого не отримують. Тому їхня майбутня пенсія насправді залежить від того, скільки внесків сплачуватимуть в майбутньому інші люди, від того, скільки буде таких людей.
Накопичувальну пенсію будуть виплачувати додатково до солідарної та не зменшуватимуть її розмір. Виплати з накопичувальної системи можуть бути довічними, одноразовими та на визначений строк. Якщо коштів накопичиться багато (більше, ніж потрібно для довічної пенсії) - то решту коштів людина може отримати одноразово, або також спрямувати до страхової компанії.
В окремих ситуаціях пенсійні накопичення можна буде використати до виходу на пенсію, в будь-якому віці. До прикладу, на лікування у випадку критичного стану здоров'я, в тому числі і на лікування родичів. Також людина зможе забрати свої пенсійні накопичення за умов виїзду на постійне місце проживання до іншої країни.
На думку міністерки соціальної політики Марини Лазебної, якщо вдасться впровадити накопичувальну систему - можна збільшити середню пенсію від 3,7 до 7 тис. грн. Навіть за умов невеликих внесків 4% від заробітної плати.
Для прикладу всі розрахунки проведені у зв'язку з в актуальними цінами. Побудована модель для людини, яка:
отримує заробітну плату 15 тисяч гривень на місяць;
працює та накопичує від 25 до 60 років (має 35 років стажу);
на власний пенсійний накопичувальний рахунок щомісяця отримує 2% від зарплати та додатково 2% від зарплати, які за неї сплатив роботодавець (разом 4% - 600 гривень);
після завершення періоду роботи отримує накопичувальну пенсію потягом 15 років;
отримує солідарну (звичну нам) пенсію на рівні середньої сьогодні – 3 778 грн (станом на 1 липня 2021 року). В цьому прикладі середня пенсія з накопичувальної системи за 15 років у людини складе 3 117 гривень. Разом з солідарною пенсією людина отримуватиме 6 895 грн, що становитиме 45% від її зарплати.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-08-2021, 12:46
0
3 725