RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » У Канаді помер вчений, на основі досліджень якого зняли стрічку про весілля на Буковині

У Канаді помер вчений, на основі досліджень якого зняли стрічку про весілля на Буковині

У Канаді помер видатний український вчений за океаном - професор Альбертського університету Богдан Медвідський.

Редакція "МБ" отримала спомин групи науковців Чернівецького національного університету про Богдана Медвідського, пише molbuk.ua



Народився учений 14 вересня 1936 у місті Станіславі (тепер Івано-Франківськ) у родині фармацевтів. Але через хворобу перед початком Другої світової війни батьки відіслали його на лікування до Швейцарії.

У Канаді помер вчений, на основі досліджень якого зняли стрічку про весілля на Буковині


Зустрілися лише по її закінченні у Відні. На той час Богдан володів німецькою і французькою мовами, але мусив знову вивчити українську. Через деякий час родина перебралася до Торонто у Канаді.

Після середньої школи Богдан здобув бакалаврський і магістерський ступені в Оттавському університеті. Там же, в Оттаві, викладав у Карлтонському університеті українську та російську мови.

Ступінь доктора філософії здобув у Торонтському університеті, де вже працював з 1969 року викладачем слов’янських мов та літератур.

1971 року перебрався до Альбертського університету в місті Едмонтоні, де працював до останніх днів свого життя, спочатку у відділі слов’янських та східноєвропейських студій.

Згодом професорував у відділі сучасних мов і порівняльних студій, де започаткував програму з українського фольклору, створив кафедру української культури та етнографії (1990), Центр української етнографії (2004).

На загальнодержавному рівні очолював Наукове товариство імені Шевченка (1976-1983), Асоціацію славістів (1982-1983), Асоціацію фольклорних студій (1985-1987).

Протягом багатьох років професор Медвідський займався українським фольклором у Канаді. А коли з’явилась можливість співпрацювати з колегами на батьківщині, зайнявся етнографією і фольклором в Україні.

За багаторічну самовіддану працю зі збереження та плекання україністики професора Медвідського багаторазово відзначав Конгрес українців Канади та інші українські організації, які входять до нього або співпрацюють з ним.

Кафедра, заснована процесором в Альбертському університеті, з плином часу перетворилася на Центр українського та канадського фольклору імені Петра та Доріс Кулів, що з 2003 року йменується Український архів фольклору Богдана Медвідського.

За свої досягнення Богдан Медвідський у 2008-му році удостоївся ордена за заслуги ІІІ ступеня.

Професор десятиліттями співпрацював з етнографами і фольклористами України, працюючи в редколегії часопису "Народна творчість та етнографія". На матеріалах, зібраних ним та його учнями і послідовниками, написані наукові праці, підручники, зняті кінофільми, у тому й, наприклад, чудова стрічка про буковинське весілля у Топорівцях.

У цьому широку допомогу надавали палкому послідовникові професора Андрієві Нагачевському викладачі та студенти тодішнього історичного факультету ЧНУ (тепер факультет історії, політології та міжнародних відносин).

Особисто сам професор неодноразово відвідував Чернівецький університет ще з 80-х років минулого століття, брав участь у міжнародних конференціях, конгресах українців, виступав перед студентами.

Співробітники ЧНУ возили професора місцями його раннього дитинства.

"На жаль, підступна хвороба забрала його від нас. Помер Богдан Медвідський в Едмонтоні 28 березня 2021 року, похований біля рідних у Торонто. Вічная пам’ять нашому близькому Колезі і Приятелеві", - йдеться у дописі працівників ЧНУ.

У Канаді помер вчений, на основі досліджень якого зняли стрічку про весілля на Буковині


За дорученням гуманітаріїв ЧНУ, ті, хто Його знав і контактував з Ним:

Василь Балух, перший проректор ЧНУ;

Олександр Добржанський, декан Факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ;

Василь Карпо, заступник декана Факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ;

Анатолій Круглашов, завідувач Кафедри політології та державного управління ЧНУ;

Тарас Лупул, доцент Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;

Віталій Макар, директор Центру канадських студій ЧНУ;

Юрій Макар, завідувач Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;

Тамара Марусик, проректор ЧНУ;

Владислав Струтинський, доцент Кафедри міжнародних відносин ЧНУ;

Володимир Фісанов, завідувач Кафедри міжнародної інформації ЧНУ.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
12-04-2021, 20:17
Коментарів 0 Переглядів 2 494

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.