Уявіть собі, що ви – пенсіонер. З Інтернетом не "дружите", а внуки, які би могли допомогти - далеко. А у вас роками не вирішується якась проблема. І от ви вирішили піти на прийом до свого депутата.
Та тільки минули чергові вибори, а ви й не знаєте, хто депутат від вашого округу і де він проводить прийом, пише molbuk.ua.
Більшість пенсіонерів "по старинці" звертаються до ЖРЕПів – саме там раніше депутати зазвичай проводили прийом виборців.
"Ми не в курсі"
Вирішила спочатку піти цим шляхом і я. Телефоную у кілька навмання вибраних ЖРЕПів. Кажу, що старенька сусідка попросила мене з’ясувати, хто наш депутат і де проводить прийом.
Першим натрапляю на ЖРЕП №5, що на вулиці Космодем’янської.
"Вам краще у міськраду подзвонити, тому що ми не в курсі. У нас депутата немає, він до нас не приходить. У ЖРЕПах то ще давно колись приймали, зараз уже ні. Краще передзвоніть у міськраду, вам там дадуть точну інформацію", – сказали мені у приймальні.
Така ж невдача мене спіткала у ЖРЕПі №17 (вулиця Південно-Кільцева) та ТОВ "Єврокомунбуд" (колишній ЖРЕП № 9, вулиця Шевченка). У приймальнях мені радили звернутися до міськради.
Лише у ЖРЕПі №14 вулиці Щербанюка пощастило. Працівниця приймальні поцікавилася адресою "сусідки" і сказала хвилинку зачекати. Потім продиктувала:
"Записуйте: Андрій Володимирович Шалєєв, кожний перший вівторок місяця, з 16.00 по 18.00".
"О, дякую! – радію. – Але він точно буде проводити прийом? Щоби моя сусідка не йшла даремно".
"Не хвилюйтеся. Нехай сусідка підходить, потрапить на прийом", – запевнили мене.
Цікаво, що потім я побачила, що в тому ж ЖРЕПі прийом проводить і інша депутатка – Наталія Фрунзе.
З почутого роблю висновок: якби була пенсіонеркою без Інтернету, то навряд чи змогла би потрапити на прийом до депутата.
"Депутати у процесі надання інформації"
Далі спробувала пошукати графік прийому виборців вже на сайті міськради. У розділі "Міська рада" висів ще старий графік депутатів попереднього скликання.
Зателефонувала секретарці міськради Марині КИРИЛЮК.
– Пані Марино, чому на сайті міськради досі немає графіка прийому депутатів нового скликання, натомість є лише попереднього?
– У міру того, як буде зібрана вся інформація про графік прийому кожного депутата, буде оприлюднено спільний графік. Депутати наразі в процесі надання цієї інформації. Я попрошу, щоби вони це зробили якомога швидше. Наразі інформація про графік прийому того чи іншого депутата висвітлюється там, де подаються дані про нього. Я вже попросила, щоби забрали графік депутатів попереднього скликання.
– Якщо депутат не проводить зустрічей із виборцями, чи можна звертатися до керівництва міськради з вимогою його якимось чином покарати?
– Депутат не є найманим працівником. Контроль за ним можуть здійснювати виключно виборці, які його обирали. А також представники ЗМІ, які пильно висвітлюватимуть дотримання графіка. Ми не можемо примушувати депутатів, щоби вони належним чином виконували свої обов’язки. Вони їх виконують у рамках своєї свідомості, а також своїх вмінь та часу.
Щодо санкцій, то вони визначені Виборчим кодексом. Звісно, невиконання своїх обов’язків депутатом може стати підставою для порушення питання про переобрання. Цей процес хоч і спрощений, але досить складний. Коротший та найбільш ефективний шлях впливу на депутата – громадський осуд або публічне висвітлення. Тому треба обов’язково повідомляти про такі речі.
По-друге, з огляду на те, що у нас карантин, бачу, що деякі депутати проводять онлайн-прийоми, спілкуються через соцмережі. Це теж гарна ідея. Особисто зустрітися з виборцем – це важливо, але, з огляду на умови, в яких ми зараз живемо, онлайн-приймальня також є гарним виходом.
Графік прийому з’явився після дзвінка
Наша розмова з Мариною Кирилюк відбулася 15 лютого в першій половині дня. А вже через кілька годин, зайшовши на сайт міськради, я виявила, що графік прийому виборців депутатами попереднього скликання зник.
Натомість з’явився графік прийому чинних депутатів. У ньому опублікований графік роботи частини депутатів від фракцій "Єдина Альтернатива", "Європейська солідарність", "Пропозиція", "Слуга народу", "Народний контроль".
Натомість немає жодної інформації про роботу депутатів, яких ТВК довго не реєструвала, – депутатів від "Команди Михайлішина" та "Рідного міста".
Ще одна деталь.
У Регламенті міськради минулого скликання було зазначено, що депутат здійснює прийом виборців не рідше одного разу на місяць. У новому ж Регламенті про обов’язок депутата проводити прийому виборців немає жодної згадки.
Щоправда, все це є у Законі України "Про статус депутатів місцевих рад", який і регламентує діяльність міських депутатів.
"Визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення", – написано там.
Де дізнатися графік прийому свого депутата:
- сайт Чернівецької міської ради (розділ "Міська рада", пункт "Графік прийому виборців депутатами Чернівецької міської ради VІII скликання)
- Відділ звернень громадян (Центральна площа, 1, І поверх, кабінет № 112. Телефони: 38(0372) 52-22-15, 38(0372) 52-38-92).
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram