"Його знають у всьому світі, а в рідному місті – ні", – кажуть архітектори.
Фрідріх Кізлер – унікальна особистість, винаходи якого випередили час. Вершина його архітектурної майстерності – Храм-музей старовинних манускриптів у Єрусалимі.
Знайомила чернівчан із творчістю митця кандидат мистецтвознавства,
доцент Київського національного університету будівництва і архітектури Світлана БІЛЕНКОВА. Зустріч була присвячена 125-ій річниці від дня народження Кізлера, 50-ій річниці його смерті та 50-ій річниці завершення будівництва Храму-музею старовинних манускриптів у Єрусалимі.
– Я познайомилася з творчістю цього генія випадково, в 2010 році на виставці в Музеї мистецтв. На пано було написано "Фрідріх Кізлер народився у невеличкому угорському містечку Чернівці, яке, завдячуючи його імені, має бути відомим у всьому світі". Як чернівчанка я зрозуміла, що цього імені в нашому місті ніхто не знає. Це треба було терміново виправити, – каже Світлана Біленкова.
Одним із перших дослідників творчості Кізлера був відомий львівський вчений Віктор Проскуряков, який 2004 року написав статтю про вклад єврейських архітекторів в розвиток театрального мистецтва. Серед інших згадувався і Фрідріх Кізлер.
Спільно з мерією започатковано проект, метою якого є популяризація нових імен, знаменитих вихідців із Чернівців.
"Цей проект може об’єднати культурні інтереси багатьох країн, адже Кізлер жив і працював у різних куточках світу", – продовжує пані Світлана. – Його називали "маленьким Наполеоном". Він був такого ж маленького росту і дуже амбітний. У Чернівцях він народився третьою наймолодшою дитиною. Мама після пологів померла. Батько був радником мера і секретарем єврейського товариства. Вони жили на вулиці Заньковецької, біля Темплю. Він ріс між старим і новим театром, на його очах будували палац юстиції (нині ОДА). Можливо, це вплинуло на його подальшу творчість.
У Відні він познайомився з майбутньою дружиною Штефані. Вона дуже любила театральне мистецтво, тому все своє життя Кізлер мріяв створити для неї проект ідеального театру. Після її смерті Кізлер взяв шлюб зі своєю секретаркою Ліліан лише для того, щоб вона зберегла його роботи, і ми могли бачити це все зараз".
Кізлер відомий у світі своїми проектами інтер’єрів, новими формами меблів, дизайнерськими макетами, виконаними у різних напрямках. Крім того, розробляв цікаві інтер’єри кінотеатрів у поєднані чорного і білого кольорів.
– Починав він як декоратор і скульптор. Працював у стилі авангардизму, сюрреалізму, конструктивізму, футуризму, біоніки. Він започаткував таке поняття як "езотерична архітектура", – каже пані Світлана. – Однією з перших його робіт була афіша, присвячена виставці театрального мистецтва і театральний квиток. Це його перші дизайнерські роботи. На той час він розробляв цікаві декорації до театральних вистав і костюми.
У 1926 році на нього звернув увагу Йозеф Гофман. Вілла Йозефа Гофмана, яка знаходиться в Брюселі, обставлена меблями Фрідріха Кізлера. У 2012 році ця будівля увійшла до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Принцип інтер’єрів Кізлера дуже активно використовують зараз в Амстердамі.
Архітектор започаткував принцип "інтер’єру в інтер’єрі" в Будинку торгівлі в Нью-Йорку. Ще один його шедевр – знаменита галерея картин Гугенхайма.
Свої перші розробки меблів він створив саме для цієї галереї. Тут він вперше застосував і "принцип плавання". Стіни оздобив тонкими шпалерами під темну американську деревину і на них підвісив картини. Пані Гугенхайм не хотіла, щоб картини були в рамках. Для того щоб вони парували, Кізлер застосував принцип вигнутих стін. На той час у світі таких проектів ще не було.
Знаменитий у світі диван Фрідріх Кізлер придумав у 1935 році. Його називають "диван-книжка". У нас він з’явився лише в 1960-х роках.
Також він придумав трикутну стійку для збереження картин.
Серед його світових архітектурних шедеврів ще є Храм книги в Єрусалимі. За дуже короткий період треба було створити музей, і це доручили саме Кізлеру. Зараз цей музей завжди поливається водою, для того щоб була відповідна температура для збереження манускриптів. За проект цього храму Кізлер отримав золоту медаль у США.
Сьогодні по всьому світі знаходять ще невідомі роботи Фрідріха Кізлера. Найбільше його робіт знаходяться саме у Відні, де він навчався. У 2012 році за його проектом за кошти Євросоюзу був побудований корпус Центральної бібліотеки у Відні.
До 125 річниці дня народження Фрідріха Кізлера у Чернівцях планують відкрити його дворик і встановити меморіальну дошку.
ДовідкаФрідріх Кізлер народився у Чернівцях 22 вересня 1890 року.
З 1890 по 1908 проживав у будинку №5 на нинішній вулиці Заньковецької (зараз це будинок №7).
Після закінчення школи продовжував навчання у Відні, працював разом із вихідцями архітектурно-мистецької школи знаменитого професора, головного архітектора Відня Отто Вагнера.
Після Першої світової війни емігрував до США, де впродовж життя працював як архітектор, винахідник, театральний візіоніст, інженер театральних конструкцій, дизайнер меблів, оформлювач мистецьких галерей, виставок, салонів.
Діана ВАТАМАН
17-08-2015, 12:25
0
4 545