На реконструкцію кінотеатру імені Івана Миколайчука у Чернівцях міністерство культури несподівано виділило 5,5 мільйонів гривень. Такої щедроти, чесно кажучи, ніхто не очікував. Тому виникла проблема: ці кошти потрібно освоїти до кінця року, інакше їх заберуть назад, а на підготовку проекту реконструкції потрібен час.
Освоїти кошти – означає розробити проект реконструкції та розпочати її до початку нового року. У департаменті містобудівного комплексу заметушилися: що ж робити? Новий проект за такий короткий час виготовити не встигнуть, а гроші віддавати шкода. Бо коли ще буде нагода отримати таку велику суму на кінотеатр, який роками стоїть закритим? Тож, порадившись, вирішили скористатися проектом реконструкції кінотеатру імені І. Миколайчука, який ще вісім років тому розробив молодий архітектор Ярослав Бойко.
- Найбільша проблема – це те, що виділену суму потрібно використати до нового року, - зазначає
головний архітектор Чернівців Наталія ХІЛЬКО. – Щоби вирішити це складне завдання, ми знайшли ось який вихід. Колись розроблявся робочий проект по реконструкції кінотеатру Миколайчука. На нього також виділялися бюджетні кошти. Та говорилося про те, що цей проект на сьогодні втратив актуальність. Адже архітектура як мода – змінюється, тенденції сучасних технологій впливають на все. Тож вирішили проект списати. Та тепер його відновили. Наразі проект повинен ще раз пройти експертизу, адже він був розроблений ще 2007 року. Автор – архітектор Ярослав Бойко. Четвертого вересня буде перше обговорення цього проекту на містобудівній раді. Вирішили, що кожен етап роботи будемо обговорювати, щоби це не було кулуарно. Залучимо громадськість, створимо робочу групу з усіх тих, кому небайдужа доля кінотеатру. Вважаю, що це – єдиний вихід. В іншому випадку нам треба було би просто відмовитися від цих грошей. Це ще гірший крок. Шанс отримати таку потужну фінансову підтримку трапляється не щодня.
Основна мета – зробити кінотеатр більш зручним для відвідування, пояснює автор цього проекту,
архітектор Ярослав БОЙКО.
- У 1964 році у тодішньому Союзі був розроблений типовий проект для кінотеатрів у великих містах, - розповідає архітектор. – Потрапив такий проект і до нашого міста. Кінотеатр запрацював у 70-их роках. Це був єдиний кінотеатр у Чернівцях, який будувався саме як кінотеатр, широкоекранний і розрахований на 600 місць. У 90-их роках якусь частину здали в оренду на 15 років, також там з’явився нічний клуб. Після 2000-го року кінотеатр почав занепадати і зрештою повністю занепав.
Попередній проект був розроблений дуже грамотно. Тож концепцію особливо змінювати не будуть, каже Ярослав Бойко.
- Фактично це можна було би назвати капітальним ремонтом, - додає архітектор. - Деякі стіни розбиваємо, переміщуємо. Модернізуємо заклад під сучасні норми, розширюємо проходи. Там будуть передбачені навіть санвузли для людей з обмеженими фізичними можливостями. Словом, робимо його зручнішим для відвідування. Зал буде розрахований на 400 глядачів. Сцену розширюємо, тож буде можливість провести збори, концерти. Тому заклад буде називатися не кінотеатром, а кіномистецьким центром імені Іван Миколайчука.
Архітектор не може сказати, коли кінотеатр запрацює для відвідувачів. Це залежить від надходжень коштів. Бо цих 5,5 мільйонів може не вистачити.
- Моє завдання – спроектувати комфортний кінотеатр, де глядачі зможуть переглянути якісне кіно, - каже Ярослав Бойко. – Будемо сподіватися, що виділять достатньо коштів для завершення реконструкції. Вважаю, що у Чернівцях повинен бути великий кінотеатр у непристосованому приміщенні.