Різні дослідження щодо впливу мобільних телефонів на наше здоров’я інколи діаметрально відрізняються. Але остаточно науковці зійшлися в тому, що дітям до 16 років користуватися мобілками не бажано.
Втім, як пояснює Людмила ЛУПАШКО, завідувач лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів обласної санітарно-епідеміологічної станції, мобільний зв’язок – явище молоде, тому повинен минути час, щоби науковці змогли дати обгрунтовані висновки, як електромагнітне випромінювання впливає на здоров’я людини.
– Нині немає офіційних методичних рекомендацій щодо поводження з мобільним телефоном, – каже Марія Лупашко. – На семінарі в Києві я порушувала питання: чому в салонах, де реалізують мобільні телефони, немає правил, як ними користуватися. Добре, що можна по телефону говорити багато часу безкоштовно. Але люди повинні розуміти: якщо довго спілкуєшся, окрім електромагнітного, діє і теплове випромінювання. Щойно набрали абонента, одразу телефон прикладають до вуха, а перші 15-20 секунд під час з’єднання відбувається потужне магнітне випромінювання.
Науковці категорично проти, щоби мобілками користувалися діти до 16 років. Зокрема на цьому наголосив, перебуваючи в Чернівцях, професор Данило ДУМАНСЬКИЙ, завідувач кафедри електромагнітних полів НДІ Загальної гігієни та екології ім. Марзеєва.
"На організм впливає електромагнітне і теплове випромінювання, а в дітей нині імунна система ослаблена", – зауважує Людмила Василівна. І пригадує, як, наприклад, в сільській школі Михальчі вона запитала, чи мають діти мобільні телефони. З них 80 відсотків відповіли ствердно і сказали, що носять їх біля тіла, в кишенях. "Незрозуміла позиція батьків: діти просять телефони, а вони купують. Якщо батьки хочуть, щоби молоде покоління було здоровішим, нехай надають перевагу живому спілкуванню", – підсумовує фахівець.
Кілька правил безпеки
Говорити поспіль не більше п’яти-семи хвилин і між розмовами робити перерву.
Не говорити в транспорті, бо сигнал, коли ви в русі, дуже потужний. Крім того, металевий корпус погіршує умови передачі сигналу і змушує базову станцію працювати потужніше.
У момент з’єднання випромінювання особливо потужне. Варто брати слухавку після того, як вас з’єднали з абонентом.
Телефон повинен бути від тіла на відстані хоча би 40-50 сантиметрів, тому не можна його носити в кишені чи ставити замість будильника під подушку.
Не можна говорити в грозу.
Чим далі абонент від базової станції, тим потужніше випромінювання.
При купівлі варто зважати, чи є висновок санітарно-епідеміологічної експертизи і сертифікат відповідності.
Марина КАРАСЬОВА
16-07-2009, 11:52
0
1 567