Міська влада активізувала роботу зі створення нових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) – зараз їх налічується майже 160.
– Щось змінити у житловому господарстві можна лише з допомогою самих мешканців, – переконаний начальник відділу реформування житлово-комунального господарства міста Петро ЧОПЮК. – Адже зараз 95 відсотків квартир – приватні, а плата за утримання житла стала чималою. Отож мешканцям не повинно бути байдуже, в якому стані їхні будинки.
ПЛЮСИ
Один із будинків, де є позитивний досвід створення ОСББ, – дев’ятиповерхівка на Південно-Кільцевій, 1Б, яка і зовні, і всередині помітно відрізняється від сусідніх.
– Після створення товариства у будинку з допомогою мерії зробили дах, утеплення, потім самі відремонтували під’їзди, – розповідає голова ОСББ "Південно-Кільцева, 1Б" Марія УРСАКІ. – Раніше будинок мав борг 36 тисяч гривень за комунальні послуги, зараз – лише 8 тисяч за тепло, які обов’язково погасимо. Переважно одне одного добре знаємо, тому працювати зараз легше. Хоча є кілька родин, які не поспішають розраховуватися за послуги. Доводиться постійно нагадувати, ми навіть були змушені двічі "відрізати" світло.
Переваги, які мають ОСББ, порівняно з комунальними будинками:
мешканці самі можуть визначати розміри внесків;
самостійно контролюють використання грошей на утримання житла;
витрачають гроші лише на справжні потреби будинку;
міська рада зобов’язана взяти дольову участь у капітальному ремонті.
МІНУСИ
Результат роботи ОСББ буває позитивним лише тоді, коли в будинку є кілька людей, які захочуть навести лад і будуть докладати для цього чимало зусиль. Адже у місті є не лише успішні ОСББ, а й такі, що мають чималі борги, опиняються під загрозою відключення світла чи тепла за неплатежі. Наприклад, є підозри, що голова одного з товариств використовував кошти, які мешканці сплачували за утримання житла, не за призначенням. До того ж, ОСББ постійно змушене збирати додаткові гроші з людей – на ремонт чи заміну мереж, ремонт під’їздів, заміну дверей. А це – додаткові витрати.
Інший недолік пов’язаний з особливостями розрахунків за світло. Якщо у ЖРЕПівському будинку одна квартира не платить за світло – це проблема лише цієї квартири. Якщо ж таке відбувається в ОСББ – можуть за борг відключити весь будинок.
ПРОБЛЕМИ
– Ситуація насправді дуже неоднозначна, – розповів голова одного з ОСББ. – Наше товариство створено 2002 року. Місто мало б нам допомогти зробити капремонт, а насправді ми отримали лише кілька мішків цементу – і більше нічого. Будинок потребував ремонту даху, мені три роки довелося бігати інстанціями, щоб отримати всі папери. З бюджету трохи грошей дали, але кошторис значно зріс, і ми досі не можемо здати дах в експлуатацію.
Ще одна проблема – борги. Як голова товариства, опиняюся у безвихідній ситуації. У будинку є кілька родин, які мають важке економічне становище, – це багатодітні чи матері-одиначки. Платити за послуги їм таки нічим – це мої сусіди, я знаю. Як мені чинити? Залишити без світла багатодітну родину? Просто рука не підніметься. А тоді за борги РЕМ відключить світло усьому будинку.
ОСББ вигідно створювати у новому будинку, якому ще не потрібен капремонт і заміна всіх мереж. Якщо ж будинок старий – місто насправді просто зніме із себе відповідальність за нього і перекладе її на мешканців та їхні кишені.
Ігор ДОВГАНЬ
16-07-2009, 10:28
0
1 431