Містечко майстрів на Петрівському ярмарку вражало продукцією – понад 200 умільців з усієї України представили свої вироби. На запитання, чого хочуть люди, майстри в один голос відповідали: "Люди шукають дерев’яні сувеніри ручної роботи".
Дівчата розкупили тайстри
Великий натовп зібрався біля намету майстрині з Кіцманщини Ярослави ЩЕРБАНЬ. Вона пропонувала відвідувачам тканий народний одяг, розшитий розкішною вишивкою. Жіночий кептарик можна було придбати за 1800 гривень, сорочку з поясом – за п’ять тисяч. Також у наметі красувалися тайстри, якими дуже цікавилися модниці. До речі, на ярмарку був справжній бум на тайстри. Дівчата та жінки купували ці оригінальні полотняні сумки.
– Вишивка бісером, буковинське ткацтво… Намагаюся берегти це мистецтво, знання якого передалося від бабусі, – розповіла пані Ярослава. – Маю вдома власну майстерню. Одяг замовляють і в Україні, і з інших країн. Зараз він цінується, особливо серед молоді.
А майстриня Марія ЛАХМАН представила вишитого Юрія Федьковича та його будинок (роботу метр на 90 сантиметрів майстриня вишила за півтора місяця).
– Вишиваю все життя. І навіть коли 1961 року січкарня відрізала мені кисть руки, я не здалася. Наступного ранку попросила маму принести мені до лікарні полотно, голки та нитки, – розповідає Марія Лахман. – Роботи не продаю, лише дарую. Сьогодні багато людей просили купити вишивки, підходили й гості з-за кордону, але я відмовила.
На щастя – усміхненого домовичка
Розкуповували й обереги за 25-50 гривень. Це домовички з мішковини. Людям пояснювали, що мішок – це символ багатства, шишка у руці домовика – довголіття, ехінацея – здоров’я, грибочок – це захист від усього злого, віник, піднятий догори – успіх, квасолинка – дружна сім’я, капелюшок – лад у стосунках закоханих.
Майстриня Тетяна КРОЦ із Дніпропетровська привезла на ярмарок колекцію українських ляльок: україночок і козаків. Придбати роботи можна було за 80 та 90 гривень.
Світлана КОСТЮК з Івано-Франківщини продавала вишиті сорочки, тайстри, пояси, чільця. Вишиванки можна було купити за 400, 500, 1000 гривень. Однак майстриня зізналася, що люди більше розкупили дешевшу продукцію – чільця і тайстри.
– У ярмарку взяли участь 170 народних умільців, – розповіла голова обласного відділення Українського фонду культури Валентина ДІАКОВСЬКА. – Окрім буковинських майстрів, на ярмарок завітало більше десяти умільців із Полтавщини, були і майстри з Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Львова, Івано-Франківщини. Крім того, на святі було більше двадцяти майстрів, які офіційно не реєструвалися.
Валерія ЧОРНЕЙ
14-07-2009, 10:00
0
4 701