На річці Черемош у селі Мілієве Вижницького району другого липня 13-річний хлопець врятував життя семирічної дитини. Ледве витягши хлопчика з води, підліток не розгубився й надавав малому першу медичну допомогу, пригадавши уроки тітки-медика.
– Весь цей час я молила Бога й просила – більшого щастя мені не треба, тільки врятуй життя цій дитині, – розповідає мати рятівника Тетяна ЖУРАКОВСЬКА. - Того дня було свято, і я з двома синами пішла відпочити на Черемош. Прийшли близько 15.00. На іншому березі щось кричала жінка.
Мій старшенький стрибнув одразу у воду. Повернувшись до берега, сказав, що жінка гукає на допомогу – хтось тоне. Придивилися, а у воді плескалася з останніх сил дитина. Син знову стрибнув у воду. Намагався наздогнати дитину. Не зміг. Течія швидко несла практично нерухоме тіло. Він оббіг трохи берегом і знову стрибнув. У воді вже виднілася лише спина. З останніх сил син витяг сусідського хлопчика з води. Доки ми бігли до дітей, він самотужки намагався надати йому першу медичну допомогу, пригадуючи розповіді моєї рідної сестри-медика. Я підбігла до дітей – семирічний Володька був непритомний. Теж, згадуючи сестрину науку, почала надавати дитині першу допомогу. Викликали швидку. Відпочивальниця з Івано-Франківської області Оксана Локань запропонувала своє авто. Вирішили їхати до косівської лікарні, бо туди ближче. Вже коли під’їжджали до лікарні, у дитини не було пульсу. Майже синього, ми занесли малюка до лікарні.
– Встигли!!! – радісно продовжує жінка. – У лікарні сказали, що ще якихось 5-10 хвилин, і нічого не можна було би вдіяти. Я наче ще раз народилася з цією дитиною. Дитина ж напівсирота, у нього немає батька. Малий частенько навідувався до нас погратися з синами. Того зловісного дня його мати пішла здавати аналізи до Вижницької райлікарні, а хлопчика відправила до сестри. Видно, дитина вирішила дорогою скупатися в річці, не вміючи плавати. Днями ми навідали Володьку в лікарні. Його вже перевели до дитячого відділення Вижницької райлікарні. Дитині вже краще. Я дивилася на цього малюка і ледь стримувала сльози. Мій старший син обіймав Володьку й повторював: "Ти живий, я такий щасливий, що ти живий"! Лікарі кажуть – диво, що дитина вижила. У хлопчика двостороннє запалення легень – вони ж були на 90 відсотків заповнені водою. Мої діти після цього на річку йти не хочуть, а старшому синові сняться жахи – він рятує життя маленькому.
– У мене не було часу боятися, чув тільки внутрішній голос: "Толю, ти обов’язково повинен врятувати Володьку", – каже 13-річний рятівник Анатолій ЖУРАКОВСЬКИЙ. – Я ще так далеко ніколи не запливав, у тих місцях глибоко й сильна течія. Коли побачив Володьку, вхопив його за живіт, голову намагався тримати зверху. Дуже важко його тягнув, з останніх сил. Хотів лише одного – врятувати друга. Я просто щасливий – Володька живий!!!
Таких випадків порятунку на воді – одиниці. Дедалі частіше з’являються повідомлення про загиблих на воді. Часто це діти. Так, нещодавно у селі Ставчани Кіцманського району в ставку рибокомбінату втопився восьмирічний хлопчик із села Южинець.
– Ще один жахливий випадок трапився п’ятого липня на річці Прут поблизу села Горбова Герцаївського району. Напередодні увечері 36-річний чоловік з 10-річним сином вирішив порибалити. Наступного дня вранці місцеві мешканці побачили в річці два людські тіла...
Антоніна БАБЧУК
Коментар
Олексій СМИРНОВ, помічник начальника ГУ МНС в області:
Багато людей полюбляє відпочивати поблизу річок та озер. Та, на жаль, не завжди дотримуються елементарних правил поведінки на воді. Всі нещасні випадки трапилися
в місцях, не пристосованих для відпочинку біля води. Люди нехтують застереженнями і вибирають місця, де немає рятувального поста. Щоби запобігти нещасним випадкам, рятувальники обійшли всі можливі місця відпочинку на річці Прут поблизу Чернівців, роз’яснюючи небезпеку такого відпочинку та нагадуючи правила поведінки на воді”.
Як уникнути трагедії
Відпочивайте у відведених та обладнаних для цього місцях.
Безпечніше відпочивати на воді у світлу пору доби.
Купайтеся у безвітряну погоду за температури води не менше +18 °С, повітря – не нижче +24 °С.
Дорослі повинні постійно стежити за дітьми у воді!
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води зі швидкою течією.
Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах.
Не заходьте у воду напідпитку.
Купаючись у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева.
Якщо зводить ноги – не лякайтеся, занурюйтеся у воду і сильно тягніть рукою на себе стопу за великий палець.
перша допомога
Світлана МОЙСОВА, начальник медичного центру ГУ МНС в області:
Рятувати треба швидко, адже смерть настає через чотири-шість хвилин після утоплення.
Підпливши до потопельника ззаду, взяти його під пахви так, щоби голова була над водою, повернута обличчям догори, і пливти з ним до берега.
На березі очистити порожнину рота і глотки від слизу, мулу та піску.
Перевернути потерпілого на живіт, перегнути через коліно, щоби голова звисала вниз, і кілька разів надавити на спину, щоби вийшла вода.
Коли людину врятовано, зняти з неї мокрий одяг, досуха обтерти тіло та заспокоїти.
9-07-2009, 11:03
0
2 992