До редакції "МБ" звернувся чоловік, який представився другом двох молодих геїв. Він розповів, що його друзів два місяці тому побили в одному з нічних клубів міста лише через те, що вони – гомосексуали. Місяць хлопці лежали у лікарні, проте до міліції не звернулися. Чоловік назвати їхні імена і координати відмовився, пославшись на те, що хлопці перебувають за кордоном. По коментар щодо нетерпимості до сексменшин кореспондент "МБ" звернулася до психологів Ніни Копельчук і Наталі Ковас із обласної громадської організації "Люди Буковини", яка займається проблемами геїв, лесбійок та бісексуалів.
– Випадки побиття геїв у Чернівцях трапляються. А те, що постраждалі не звернулися до міліції, є причиною, чому гомосексуали зазнають дискримінації. Чому хлопці не звернулися до правозахисників? Виходить, що вони самі дозволяють порушувати свої права, – говорить психолог Ніна КОПЕЛЬЧУК. – Ми вже рік працюємо з сексуальними меншинами. У представників нетрадиційної орієнтації присутня так звана внутрішня стигма (людина сама собі каже, що вона не така, як усі, і тому відчуває страх). Перебороти це можна лише шляхом розкриття сексуальної орієнтації. Адаптуватися у суспільстві людям із гомосексуальною орієнтацією набагато важче, ніж людям із гетеросексуальною.
"Якщо геї не боятимуться, їх буде важче принижувати"
Наразі громадська організація займається двома справами – хлопця-гея та дівчини-лесбійки, які зазнали дискримінації.
– Чотири роки тому гея, який не приховує свою сексуальну орієнтацію, пограбували. Він подав заяву до міліції. Міліція не відреагувала. Тоді він подав заяву до прокуратури, яка вчинила так само. До сьогодні відповіді від правоохоронців ми не отримали, – продовжує Ніна. – Інший випадок стосується дівчини-лесбійки, яку удочерили у п’ятирічному віці. Її прийомна мама після удочеріння отримала трикімнатну квартиру в центрі міста. Потім жінка квартиру продала і придбала будинок у селі та квартиру на проспекті Незалежності. Коли дівчинці було 12 років, жінка повернула її до інтернату. У 14 років дівчинка з’ясувала, що вона лесбіянка. Щоби протидіяти цьому, вона зав’язала сексуальні стосунки з хлопцем. Разом пара прожила недовго, але у 16 років дівчина завагітніла. Коли вона закінчила інтернат та училище, з дитиною на руках опинилася на вулиці. Вона навіть не знала, що має право на частину квартири, приватизованої прийомною мамою. Жінка порадила дочці віддати дитину до інтернату, оскільки та не має де жити, та ще й лесбійка. Дівчина відмовилася. За півроку дівчину-лесбійку позбавили материнських прав. Через два дні екс-мама змусила прийомну дочку підписати дарувальну на частку квартири. Внаслідок цього дівчина-лесбійка залишилася без дитини та квартири. Усі факти цієї історії ми з’ясували під час психологічних консультацій. Коли згадані хлопець та дівчина звернулися до нашої організації, ми вже від свого імені написали листи до правоохоронних органів. Жодної аргументованої відповіді не отримали. Тоді ми звернулися до експерта Ради Європи з питань захисту прав маргіналізованих груп населення Гюльнар Назарової з організації "Права людини". Вона порадила нам звернутися до комісара з питань захисту прав людини у Раді Європи. Через місяць надійшла відповідь, що він прийняв нашу справу і радить звернутися до Європейського суду. Дівчина-лесбійка навіть тоді побоялася йти далі. Вона вважала, що прийде прийомна мама і скаже усім про її нетрадиційну орієнтацію. Але нещодавно ми отримали підтвердження з Європейського суду про розгляд наших справ. Чекаємо дати розгляду.
У столиці є клуб
для сексменшин
– У Києві вже давно існує організація "Наш світ", яка займається захистом прав сексуальних меншин. Фахівці надають консультації щодо венеричних хвороб, СНІДу, а також забезпечують юридичну та психологічну підтримку. У столиці є клуб для сексуальних меншин, який знаходиться під охороною, – розповідає Наталя КОВАС. – Навесні у Києві був убитий гей, який мав великий вплив у своєму середовищі. Напередодні він був у нічному клубі для геїв та лесбійок. Міліція у той вечір влаштувала облаву на заклад. Затримали усіх і зняли відбитки пальців. Цього правоохоронні органи не мали права робити. Сьогодні організація "Наш світ" готує позов до прокуратури. Випадок свідчить про те, що навіть у великих містах присутні вияви дискримінації.
Ольга ГНІДАН
КОМЕНТАР ЮРИСТА
Гюльнар Назарова,
ЕКСПЕРТ РАДИ ЄВРОПИ З ПИТАНЬ ЗАХИСТУ ПРАВ МАРГІНАЛІЗОВАНИХ ГРУП НАСЕЛЕННЯ:
– У Кримінальному кодексі є "антидискримінаційна" стаття 161, її повна назва "Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії". Найефективнішим способом захисту прав сексуальних меншин є пряме звернення до Верховного Комісара з прав людини Ради Європи. Найпотужнішим інструментом є Європейський суд із прав людини. Справи хлопця-гея та дівчини-лесбійки з Чернівців у Європейському суді є єдиним прикладом з України. Захистити свої права сексуальні меншини можуть, використовуючи Європейську конвенцію з прав людини, яку інкорпоровано в законодавство України. Статті 5, 6 та 8 дають право на свободу та особисту недоторканість, право на справедливий суд та право на повагу до приватного і сімейного життя. Справи хлопця-гея та дівчини-лесбійки з Чернівців розглядатимуть у Європейському суді з прав люди за фактом порушення їхніх прав за ознакою сексуальної орієнтації. Громадська організація "Люди Буковини" виступає позивачем проти України. Скаргу вже прийняли до розгляду. Через те, що забрали маленьку дитину у дівчини-лесбійки і таким чином порушили права дитини, ми можемо просити позачергового розгляду справи.
КУДИ ЗВЕРНУТИСЯ
Громадська організація "Люди Буковини" – 8-050-139-76-52, 8-050-236-06-43.
Експерт Ради Європи із захисту прав маргіналізованих груп населення Гюльнар Назарова – 90-40-86.
Помічник начальника управління МВС в області
з моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ Микола Докаш – 52-24-73.
Поштова скринька
для звернень: 58023,
м. Чернівці, а/с 112.
9-07-2009, 10:05
0
3 302