Із першого липня реалізацію мобільних телефонів, коди IMEI яких відсутні в базі даних автоматизованої інформаційної системи обліку мобільних терміналів "Українського державного центру радіочастот", заборонено. Кореспондент "МБ" з’ясовувала на ринках міста, чи справді мобілками почали торгувати менше.
Продавці, до яких я звернулася із проханням розтлумачити суть ІМЕІ, взагалі сумніваються у доцільності існування реєстру. "Та їм же самим це буде не на руку", – кажуть реалізатори. – І місцевій владі, і підприємцям, і правоохоронним органам…".
Щодо якості наявного товару в продажу продавці заспокоюють: "До першого липня зі всіх мобільних телефонів ми зробили дзвінок, і оператор зареєстрував їхні коди у мережі. Отож можете не боятися, що телефон заблокують".
Те ж саме з небезпекою придбати крадені апарати.
– Ось, погляньте, – протягує продавець Андрій мені зшиток квитанцій. – Це документи купівлі-продажу, які ми оформляємо щоразу, як нам приносять телефони на продаж. Тут ми зазначаємо паспортні дані того, хто нам продав телефон. Якби телефон був краденим, чи залишали би ви інформацію про себе? Адже за нею вас легко може знайти міліція.
Продавці кажуть, що їм самим невигідно торгувати сумнівними апаратами. Тому дбають про те, щоб усе було законно. Про легальність ввезення свідчить спеціальне маркування під батареєю – "UA UCRF".
Нині також чимало говорять про те, що у телефонах можна змінити код IMEI за допомогою спеціальних програм (перепрошивання). За неофіційними даними, уже зараз в Україні є тисячі мобільних апаратів, що мають однакові коди ІМЕІ.
Як розповів студент технічної спеціальності Павло, який підробляє на ремонті мобільних телефонів, перепрошити код ІМЕІ не так важко:
– Звісно, це ще залежить від марки та року виготовлення телефону. Наприклад, колишні "Сіменси" можна було перепрошити за п’ять хвилин. Найважче піддаються перепрошиванню малопопулярні марки телефонів типу "Sagem".
Якщо купили телефон без ІМЕІ-коду
- Оператор мобільного зв’язку, у разі першої спроби підключення такого телефону до мережі після 30 липня 2009 року, пошле SMS-повідомлення з попередженням про відключення цього мобільного телефону від мережі через три місяці.
- Тимчасове відключення з повторним підключенням телефону до мережі цього або іншого оператора не зупиняє відлік тримісячного терміну. На цей період його код IMEI заносять у "сірий" список. Якщо ви не зареєструєте свій телефон за цей термін, його заблокують.
- Кодів ІМЕІ телефонів, якими абоненти користуються давно, у базі даних наразі немає. Вони будуть зареєстровані до 30 серпня 2009 року, таку інформацію повинні надати оператори мобільного зв’язку.
Довідка
Як перевірити ІМЕІ-код, купуючи мобілку
1. Перш за все перевірити автентичність коду ІМЕІ мобільного телефону, нанесеного на його фірмовій етикетці (розміщено на корпусі мобільного телефону під акумулятором) та на заводській упаковці. Якщо вони не збігаються, краще відмовитися від придбання такого телефону.
2. Якщо коди однакові, слід перевірити відповідність коду ІМЕІ, прошитому в мобільному телефоні і нанесеному на упаковці чи корпусі. Для цього треба увімкнути телефон (у продавця для перевірки мобільних телефонів повинна бути SIM-картка) і набрати на клавіатурі *#06#. На екрані телефону з’явиться його код ІМЕІ, який необхідно порівняти з написами на телефоні та упаковці. Якщо вони не збігаються, треба відмовитися від придбання такого телефону, щоб уникнути проблем у майбутньому.
3. У разі, якщо коди співпали, необхідно за допомогою цього мобільного телефону чи будь-якого іншого відправити на короткий номер 307 оператора SМS з кодом ІМЕІ – щоби його зареєструвати у базі даних.
Анастасія СІМАШОВА
7-07-2009, 10:03
0
3 387